Erişilebilirlik

Hindistan'da Kriz Sürüyor


Hindistan’ın Mumbai kentinde dün geceki saldırıları düzenleyen teröristlere karşı operasyonlar devam ediyor.

Teröristlerin iki büyük lüks otelle bir Yahudi kültür merkezinde bazı kişileri rehin aldığı sanılıyor.

Son haberlere göre, Hint komandolar patlama ve silah sesleri gelen otellerde, kat kat, oda oda arama yapıyor.

Daha önce Taj Mahal Sarayı ve Oberoi-Trident otellerini basan komandolar çok sayıda rehineyi kurtardı. Mumbai'daki Yahudi Merkezi'nde yedi rehinenin kurtarıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Levent Bilman, otelde mahsur kalan üç Türk vatandaşından ikisin kurtarıldığını, diğerinin ise hala rehin tutulduğunu açıkladı. Chabad Evi olarak bilinen merkezin etrafında operasyonlar sürüyor.

Otomatik silahlar ve el bombaları taşıyan kişilerin, dün gece, aynı zamanda ve özellikle yabancıların kaldığı yerleri hedef alan saldırılarında 125 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Otelinden dışarı kaçabilen Londralı bir iş adamı, teröristlerin İngiliz ve Amerikan pasaportlu yabancıları hedef aldığını söyledi.

Başbakan Manmohan Singh, saldırıların yabancı kaynaklı olduğunu söyledi ve komşu ülkelerin terörist üssü olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Ölenler arasında altı yabancıyla 11 polis de bulunuyor. Yetkililere göre ölen polislerden biri Mumbay’ın terörle mücadele dairesi başkanı.

Teröristlerin hangi örgütü temsil ettiği ve amaçları henüz belirlenemedi. Decca Mücahitleri diye bir örgüt saldıyı üstlenmişti.

Saldırılar Kınandı

Dünya liderleri Mumbai’daki saldırıları kınamaya devam ediyor.

Başkan Bush, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’i telefonla arayarak başsağlığı diledi ve yardım önerdi.

Ayrıca, Amerikalı üst düzey istihbarat ve güvenlik yetkilileri saldırıları değerlendirmek ve yapılabilecekleri belirlemek için iki gündür toplantı yapıyor.

Yeni seçilen Başkan Barack Obama’nın ofisinden yapılan açıklamada, istihbarat yetkilileri ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Obama’ya bilgi verdikleri belirtildi. Sözcüsü, Obama’nın saldırıları kınadığını ve Amerika’nın, terör şebekelerini ortadan kaldırmak için Hindistan ve diğer ülkelerle işbirliğini güçlendirmesini istediğini kaydetti.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani Yeni Delhi hükümetine taziye mesajı gönderdi.

Saldırıları İngiltere ve Avrupa Birliği de kınadı. Yaralananlar arasında en az bir Avrupa parlamentosu görevlisinin bulunduğu öğrenildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı saldırılarda bir vatandaşının öldüğünü, birinin de yaralandığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Ban Ki Moon, şiddet eylemlerinin asla savunulamayacağını söyledi ve suçluların en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmasını istedi

XS
SM
MD
LG