Erişilebilirlik

26 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Barack Obama’nın önce ekonomi ekibini açıklamasını, piyasalara güven vermeye yönelik bir adım olarak tanımlıyor. Gazete, açıklanan ekibi de Obama’nın pragmatist politikalar izleyeceğinin göstergesi olarak yorumluyor.

"Barack Obama, ekonomi politikasını “işe yarayacak önlemleri bulma çabası” olarak tanımlıyor. Basmakalıp çözümlerin işe yaramadığı böylesine bir kriz ortamında, Obama’nın hızlı ve ezberci olmayan çözümler bulması gerekecek. Değişim vaadiyle seçilen yeni başkanın, kendi gündemini de hızla değiştirmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu yüzden de zenginlere uygulanan vergi indirimlerini kaldırma ve üst-orta sınıflara yeni vergiler koyma politikasından vazgeçme sinyali vermesi şaşırtıcı değil. Ancak bir yandan da ekonomiyi canlandırmak için gerekli kaynağı da bulmak zorunda. Piyasalarda nasıl hızlı değişimler yaşanıyorsa, hükümetin stratejisinde de ani değişikliklere gidilmesi şart. İşe yarayacak önlemleri bulmak, hiç de kolay olmayacak."

Washington Post Obama’nın bazı federal harcamalardan fedakarlık gerektiği yönündeki açıklamasını hatırlatıyor. Ancak gazete, yeni başkanın hangi harcamalarda kesintiye gideceği konusunda net bir açıklama yapmadığını vurguluyor.

"Obama, bütçe harcamalarında ciddi bir tasarrufa gidilmesi gerektiğini söyledi. Ancak zengin çiftçilere uygulanan sübvansiyonların azaltılması örneğini vererek, kafa karıştırdı. Çünkü dört yılda 49 milyon doları bulan bu sübvansiyonlar, yıllık üç trilyonu bulan bütçe içinde pek de önemli bir yer tutmuyor. Obama, bütçe açığının en önemli nedenlerinden biri olarak sağlık harcamalarını gösterdiğinde çok daha somut bir hedef belirlemişti. Ancak bu alanda yapılacak fedakarlık, hastaların, doktorların ve ilaç firmalarının hoşuna gitmeyecektir. Üstelik sadece sağlıkta yapılacak tasarruf da sorunu çözmeyecektir. Obama’nın artık soyut yaklaşımlar yerine hangi alanlarda tasarrufa gideceğini netleştirmesi gerekiyor."

USA Today ekonomik krize rağmen şükran gününde Amerikan halkının şükretmesi gereken birçok şeyi olduğunu kaydediyor. Gazete, bu iyimser yaklaşımını şöyle açıklıyor;

"İşsizlik artıyor, dünya ekonomisi batıyor. Şükretmek için yanlış bir zaman gibi görünüyor. Ama bu yaklaşım doğru mu acaba? Polyanacılık yapmanın gereği yok ama Amerika hala dünyanın kıskançlıkla izlediği, refah düzeyi en yüksek olan ülkesi. Bu, sadece parayla ilgili bir konu değil. İnsanların aileleriyle zaman geçirmeleri veya kırda yürüyüşe çıkmaları gibi konularda da Amerika, kıskanılacak bir noktada. Eğer Amerika’ya gelen ilk göçmenler bugünkü koşulları görseydiler, herhalde yaşadığımız dönemin “zor günler” olarak algılanmasına çok şaşırırlardı."

Boston Globe Irak’ın eski başbakanı İyad Allavi’nin bir makalesine yer veriyor. Allavi, Irak meclisinde bugün oylanacak olan güvenlik anlaşmasının onaylanmadan önce ciddi biçimde değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

"Irak halkı, Amerikan birliklerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin mevcut yetkisiyle, bir süre daha Irak’ta kalmasına sıcak bakıyor. Bu, hem Irak meclisine hem de Amerikan kongresine, güvenlik anlaşmasının gözden geçirilmesi için yeterli zamanı tanıyacaktır. Böylece, hem Amerika’nın hem de Irak’ın diğer ülkelerle imzaladıklarına benzer bir şekilde, iki egemen ülkenin üzerinde uzlaştığı ortak bir metin oluşturulabilir."

XS
SM
MD
LG