Erişilebilirlik

Türkiye'den Güvenlik Anlaşmasına Destek


Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'i Bağdat'ta kabul etti. Görüşmede Özçelik, Türkiye'nin, Irak ve ABD hükümetlerinin üzerinde uzlaşmaya vardığı güvenlik anlaşmasını desteklediğini açıkladı.

Görüşmenin ardından Irak Devlet Başkanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Talabani’nin, görüşmede "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak'a yapacağı ziyaretin karşılıklı güveni güçlendireceğini söylediği" bildirildi. Talabani'nin, "Komşu iki ülke arasındaki ikili ilişkileri genişletmek, özellikle iki ülke halkına hizmet edecek olan siyasal, iktisadi, imar ve inşa alanındaki ilişkileri geliştirmek son derece önemlidir" dediği belirtildi.

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih ve Devlet Başkanlığı Divanı Başkanı Nasır El-Ani'nin de hazır bulunduğu görüşmede ayrıca, "Irak'ta tüm alanlarda yaşanan gelişmelerin ve özellikle parlamentodaki siyasal grup ve partilerin tartışmakta olduğu Irak-ABD güvenlik anlaşmasının ele alındığı" belirtildi.

Görüşmede Özçelik'in, "Türkiye'nin, Irak'taki siyasal çalışmaları, Irak'ın ulusal egemenliğini ve bağımsızlığını güçlendirecek olan Irak-ABD güvenlik anlaşmasını desteklediğini dile getirdiği" bildirildi.

Irak Halkının Yarısı Anlaşmayı Destekliyor

Irak hükümetine yakınlığıyla bilinen El Sabah gazetesi ve Irak'ın kuzeyinde yayın yapan Denge Azad basın kuruluşunun yaptığı ankete göre Irak halkının yarısı, ABD ile yapılan Güvenlik Anlaşmasını destekliyor. Irak'ın 10 büyük kentinde gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 46'sı hükümetin Amerika ile imzaladığı anlaşmasını desteklerken, yüzde 35 buçuğu anlaşmaya karşı çıktı, yüzde 19,4'ü ise görüş belirtmedi.

El Sabah gazetesi, bir süre önce lrak’la ABD arasında imzalanan stratejik güvenlik anlaşmasıyla ilgili olarak ülkenin 10 vilayetinde kapsamlı bir anket gerçekleştirdi.

Gazetenin bölgedeki muhabirlerinin yüz yüze görüştüğü ve gazetenin internet sayfası aracılığıyla yapılan ankete 5 bin 576 kişi katıldı.

Anket sonuçlarına göre, anlaşmaya en çok Bağdat, Erbil, Basra, Kerbela, Musul ve Misan vilayetlerinden destek geldi. Divaniye, Diyala ve Babil vilayetlerindeki katılımcılarsa anlaşmaya şiddetle karşı çıktı.

Bölgesel Kürt Yönetimi, “Bulgaristan'dan Silah Almadık”

Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesindeki Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, Bölgesel Kürt Yönetiminin Bulgaristan'dan "Üç uçak dolusu silah ve cephane aldığı" yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Yaver, Washington Post gazetesinin haberini yalanladı. Yaver yaptığı açıklamada, "Bu haber doğru değil ve gerçeği yansıtmıyor" ifadesini kullandı.

Yaver Koalisyon ve özellikle ABD güçlerinin izni olmadan hiçbir uçağın Kuzey Irak'a inmeyeceğini ve Irak hava sahasını hiçbir şekilde kullanamayacağını vurguladı. Cabbar Yaver, "Bir Bulgaristan uçağının Kuzey Irak'a gelmesi için bir çok ülkenin hava sahasını kullanması ve bu ülkelerin onayını alması lazım. Bu ülkeler üç askeri uçak dolusu silah ve cephaneyi nereye götürüyorsun diye sormazlar mı?" şeklinde konuştu. Bulgaristan silahlarının eski olduğunu ve Peşmerge güçlerinin bu tür silahlara ihtiyacı olmadığını kaydeden Yaver, ellerinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğunu söyledi.

Bir şirket ya da ülke ile silah anlaşması imzalama konusunda da Yaver, "Kürt Bölgesi silah satın almak için şu ana kadar hiçbir şekilde hiçbir ülke ya da şirketle anlaşma imzalamamıştır," dedi. Sözcü Yaver, Kürt Bölgesi'nin bütçesinin henüz belirlenmediğini söyleyerek,"Peşmerge'nin payını belirlemek için Kürt hükümeti iki yıldır Bağdat hükümetiyle müzakerede bulunuyor. Peşmerge payı belirlendiğinde Irak ordusunun onayı ve bilgisi dahilinde Peşmerge güçleri için silah ve mühimmat satın alınabilir" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG