Erişilebilirlik

Kürtlere Silah Satışı Gerginlik Yarattı


Iraklı Kürtler’in Bulgaristan’dan üç uçak dolusu hafif silah ve cephane aldığı yolundaki haber Bağdat yönetimiyle gerilimi artırdı.

Kürtler, haberi yalanlarken,bölgesel savunma amacıyla silah edinmelerini engelleyecek bir anayasa hükmü olmadığını da dikkat çekti.

Merkezi hükümet silah alımında tek yetkili merciinin Bağdat olduğu görüşünü savunuyor.

Silah alımıyla ilgili haber dün ilk kez Washington Post gazetesinde yayınlandı. Gazeteye bilgi veren kaynaklar alışverişin, Bağdat hükümetinin standart silah alım prosedürleri dışında gerçekleştiğini açıkladı. Gazete Amerikalı yetkililerin, merkezi hükümetle Irak’ın kuzeyinde denetimlerini artırmaya çalışan Kürtler arasında silahlı çatışma çıkmasından kaygı duyduğunu da yazdı.

Bulgaristan’dan son gönderilen silahlar çatışma kaygılarını artırdı.Washington Post, Kürt yönetiminin peşmergeleri kendi bölgesi dışında, daha güneye kaydırdığı yönünde Bağdat hükümetinin şikayetlerine de yer veriyor. Iraklı Kürtler, kendi yönetim bölgeleri dışında kalan Kerkük’ün idaresi ve petrol gelirlerinn dağılımı konusunda da merkezi hükümetle anlaşmazlık yaşıyor.

XS
SM
MD
LG