Erişilebilirlik

Obama'nın Ekonomi Ekibi


20 Ocak’ta Amerika’nın yeni başkan ve başkan yardımcısı olarak yemin etmeye hazırlanan Barack Obama ve Joe Biden, düzenledikleri basın toplantısında ekonomi ekibinin önemli isimlerini açıkladı. Maliye Bakanlığı’na Timothy Geithner, Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanlığı’na ise Larry Summers’ı atayan Obama Christina Romer’ı da Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin başına getirdi. Obama yönetiminde İç Politika Konseyi Başkan ve başkan yardımcılığını ise sırasıyla Melody Barnes ve Heather Higginbottom yürütecek.

Yeni yönetimde Maliye Bakanlığı yapacak olan Timothy Geithner halen New York Merkez Bankası Başkanı. Amerika’nın mali politikalarının belirlenmesinde önemli rolü olan Geithner Maliye Bakanlığı’na 1988 yılında girdi. 1999-2001 yılları arasında Uluslar arası İlişkilerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcılığı yapan Geither ardından Uluslar arası Para Fonu’nda Siyaset Geliştirme ve Gözden Geçirme Grubu Direktörlüğü yaptı.

Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanlığı’na getirilen Larry Summers ise Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 1999-2001 yıllarında Maliye Bakanlığı yapan Summers 2001-2006 yılları arasında da Harvard Üniversitesi Rektörlüğü’nü yürüttü. Maliye Bakanlığı yapmadan önceki dönemde Maliye Bakan Yardımcılığı ve Dünya Bankası ekonomisti olarak çalışan Summers Harvard ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ekonomi dersleri verdi. Summers Obama seçim kampanyasında da baş danışmanlardan biriydi.

Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin başına getirilen Christina Romer 1988 yılından beri California Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yapıyor. Daha önce Princeton’da ders veren Romer Ulusal ekonomi Araştırmaları Dairesi’nde Mali Ekonomi Programı Başkan Yardımcılığı da yapıyor.

İç Politika Konseyi Başkanı Melody Barnes Obama Biden Geçiş Ekibi’nde Gözden Geçirme Çalışma Grubu başkan yardımcısıydı. Barnes’ın yardımcısı olacak Heather Higginbottom da Obama Kampanyası’nın siyasi direktörü olarak görevliydi.

XS
SM
MD
LG