Erişilebilirlik

WP: 'Iraklı Kürtler Bulgaristan'dan Silah Aldı'


Iraklı Kürtlerin Bulgaristan’dan üç uçak dolusu hafif silah ve cephane aldığı bildirildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, üç Amerikalı yetkili bu alışverişin, Bağdat hükümetinin standart silah alım prosedürleri dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Gazete Amerikalı yetkililerin, merkezi hükümetle Irak’ın kuzeyinde denetimlerini artırmaya çalışan Kürtler arasında silahlı çatışma çıkmasından kaygı duyduğunu yazıyor. Bulgaristan’dan son gönderilen silahlar bu çatışma kaygılarını artırmış durumda.

Son silah alışverişini doğrulamayan Kürt yetkililer, kendilerinin terörle savaşta ‘ön cephede yeraldığını’ öne sürerek, Irak anayasasında, bölgesel savunma amacıyla kendilerinin savunma teçhizatı edinmesini engelleyecek bir hüküm bulunmadığını belirtti.

Bununla birlikte Washington Post’a konuşan Irak İçişleri Bakanı Cevad el Bolani, Kürtlerin Bulgaristan’dan silah almasına Bağdat hükümetinin onay vermediğini, içişleri ve savunma bakanlıklarının izni olmadan silah alınmasının yasaları ihlal edeceğini söyledi.

Haberi birinci sayfasından veren Washington Post, Kürt yönetiminin peşmergeleri kendi bölgesi dışında, daha güneye kaydırdığı yönünde Bağdat hükümetinin şikayetlerine de yer veriyor. Iraklı Kürtler, kendi yönetim bölgeleri dışında kalan Kerkük’ün idaresi ve petrol gelirlerinn dağılımı konusunda da merkezi hükümetle anlaşmazlık yaşıyor.

XS
SM
MD
LG