Erişilebilirlik

Gazprom'dan Ukrayna'ya Tehdit


Rus Gazprom şirketi Ukrayna’ya sevkiyatın kesilebileceği uyarısında bulundu. Şirket sözcüsü, Ukraynalı yetkililer yeni bir sözleşme imzalamayı reddederlerse doğalgaz sevkiyatının Ocak ayında durdurulacağını söyledi. Gazprom, Ukrayna’dan, 2 milyar Dolarlık borcunu da ödemesini istiyor.

Rus şirketi 2006 yılında da fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna’ya sevkiyatı durdurmuştu. Aksaklık, Avrupa’da da sıkıntıya yol açmıştı. Avrupa ülkeleri doğal gazı Ukrayna boru hattı üzerinden alıyor. Ukrayna, doğalgazı Rusya’dan, Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz bir fiyattan alıyor. Rus ve Ukraynalı yetkililer, Ekim ayında, fiyatların aşamalı olarak piyasa değerlerini yansıtacak şekilde arttırılması konusunda mutabakata varmıştı.

Dün Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, 2 milyar doları aşan doğalgaz borçlarıyla ilgili anlaşmazlığı gidermesi için hükümete beş gün süre verdi. Yuşçenko, anlaşmazlıktan siyasi rakibi, Başbakan Yulia Timoşenko’yu sorumlu tuttu. Ukrayna halen doğalgaza ton başına 180 Dolar ödüyor. Rusya, dünya piyasalarında bu fiyatın 400 Dolar’ı aştığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG