Erişilebilirlik

19 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Barack Obama’nın Dışişleri Bakanlığı için Hillary Clinton’ı düşündüğünü yazıyor. Gazete, bayan Clinton’ın bu görev için doğru bir isim olduğunu kabul etmekle birlikte ortaya bazı sorunların çıkabileceğini belirtiyor:

“Eğer Obama, Hillary Clinton’ı Dışişleri Bakanlığına getirirse, eşi Bill Clinton’ı da beraberinde almış olacak. İşte Clinton karşıtlarının, hatta bazı yandaşlarının bile haklı olarak kaygılandığı nokta da burası. Bill Clinton kendi başkanlık kütüphanesi ve vakfı için, yabancı hükümetlerden ve yabancı şahıslardan milyonlarca dolar bağış toplamıştı. Görevden ayrılmış bile olsalar, başkanların bu tür faaliyetlere girmesi doğru değil. Bir milyon doların üzerinde bağış yapan ülkeler arasında Kuveyt, Katar, Bahreyn, Brunei, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Suudi Kraliyet ailesinin ise 10 milyon dolar verdiği belirtiliyor. Eğer Hillary Clinton dışişleri bakanlığına getirilecekse, yabancı ülkelerin kocasına yaptıkları bu yardımlar karşılığında ne sağladığını Amerikan halkının bilmesi gerekir.”

Los Angeles Times ise Obama’nın Adalet Bakanlığı için Eric Holder’ı düşündüğünü kaydediyor. Bush döneminde Adalet Bakanlığının partizanlığı konusundaki eleştirileri hatırlatan gazete, Holder’ın da Obama’ya çok yakın bir isim olduğuna dikkati çekiyor:

“Normal zamanlarda, hiç kimse başkanla yakın ilişkileri bulunan ancak hukuk konusundaki yetkinliği su götürmeyecek birisinin Adalet Bakanlığına getirilmesini tartışmayı düşünmezdi. Ancak Bush döneminde Adalet Bakanlığının partizan çıkarlar için kullanılmasının ardından Obama, yönetimin görüşlerini paylaşmakla birlikte başkanın adamı olarak algılanmayacak birini Adalet Bakanlığına getirmelidir. Eric Holder, hukuk alanındaki bütün yetkinliğine rağmen bu tanıma uygun biri değildir. Kongredeki Demokratların da vurguladığı gibi, Adalet bakanı, başkanın değil Amerika’nın avukatlığını yapmalıdır.”

Boston Globe Amerikan otomobil sektörünün hükümetten destek istediği bir dönemde işçilerin de fedakarlık yapması gerektiğini savunuyor. Gazete, Amerika’da bir çok işçinin otomotiv sanayinde çalışanlardan daha kötü koşullara sahip olduğunu hatırlatıyor:

“Elbette fedakarlık tek taraflı olmamalıdır. Hükümet desteğine karşılık otomotiv sektörü yöneticileri de işten çıkarmalara, yönetim yapılarında değişikliğe gidilmesine ve maaşlarının düşürülmesine hazır olmalıdır. Eğer sendika ve şirket yöneticileri yapılacak fedakarlıklar konusunda anlaşamazsa, iflaslara hazırlıklı olmalıdırlar. Böyle bir durumda, ortada pazarlık yapılacak bir konu da kalmayacaktır çünkü kararları Kongre değil iflas mahkemeleri verecektir.”

USA Today gazetesi Somali açıklarında son günlerde giderek artan korsanlık olaylarına dikkat çekiyor. Gazete, bölgedeki Amerikan ve NATO savaş gemilerinin korsanlara karşı çaresiz kaldığını yazıyor:

“Korsanların Cumartesi günü kaçırdığı Suudi Arabistan’a ait süper tankerdeki iki milyon varillik ham petrol Amerika’ya geliyordu. Eğer bu Pentagon için yeterli değilse, güvenlik uzmanlarının bir başka uyarısı dikkate alınmalı. Uzmanlar, korsanların aldığı fidyelerin Somali’deki teröristlere gitmesinden kaygı duyuyor. Washington ve müttefikleri dünyanın en önemli deniz hatlarından birini korsanların insafına terk edemez. Müttefik donanmaları korsanlara karşı harekete geçmelidir.”


XS
SM
MD
LG