Erişilebilirlik

ETA Lideri  Yakalandı


İspanya’daki militan ETA örgütünün askeri kanadının lideri Fransa’da yakalandı. Fransa İçişleri Bakanı, polisin, Garikoitz Aspiazu Rubina ile yanındaki kadını İspanya sınırı yakınındaki turistik bir dağ evinde önceki gün sabaha karşı yakaladığını açıkladı. Cherokee takma adıyla bilinen ETA liderinin, iki yıl önce Madrid havaalanındaki bombalama da dahil, bir çok saldırının sorumlusu olduğu bildiriliyor.

Fransa ve İspanya ETA liderinin yakalanmasını, teröre karşı büyük bir başarı olarak görüyor.

İspanya’nın kuzeyiyle Fransa’nın güneyinde bağımsız Bask devleti kurmak için çalışan ETA’nın 40 yıllık silahlı mücadelesi 800’den fazla kişinin ölümüne yol açtı.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero bu tutuklamayla, ETA’nın zayıfladığını ve İspanyol demokrasisinin güçlendiğini söyledi.

Fransız ve İspanyol yetkililerin son yıllarda ortaklaşa yürüttükleri çalışmalar sayesinde ETA’nın birçok militanı yakalandı. Bu son tutuklamayla da örgütün biraz daha zayıflayacağı bildiriliyor. Askeri kanadın liderinin tutuklanması sonucu, ETA içinde, silahlı mücadele yerine dialog isteyen ılımlı kanadın, sesini artık daha çok duyurabileceği yorumları da yapılıyor.

XS
SM
MD
LG