Erişilebilirlik

'Obama Türkiye'nin AB Üyeliğini Desteklemeli'


Amerikan Alman Marshall Vakfı tarafından düzenlenen ‘Yeniden Ortaklık Kurmak: Yeni Dönemde Türk Amerikan İlişkileri’ başlıklı toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ve tanımlanması gerektiğine dikkat çekildi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Tüsiad Dış Politika Özel Danışmanı Soli Özel, Türkiye’nin yeni kurulacak Obama yönetiminden beklentilerini sıraladı. Özel, Obama yönetiminin öncelikli olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik çabalarına tam destek vermesi gerektiğini söyledi. Bu desteğin Türkiye’deki demokratikleşme sürecine de katkıda bulunacağını söyleyen Özel ikinci önemli adımın ise Türkiye ve Amerika arasındaki iletişim kanallarının iyileştirilmesi olduğunu belirtti. Türkiye ve Amerika’nın bir çok ortak çıkarı bulunduğuna dikkat çeken Özel, Amerika’nın Türkiye’ye özel politikalar üretmesi gerektiğini söyledi. Özel, iki tarafın eşit görülmediği bir ilişkiden çok, stratejik ortaklık kavramına vurgu yapılması gerektiğini söyledi ve Amerika’nın Türkiye’nin görüşlerini içtenlikle dinlemesinin önemini vurguladı.

Obama yönetiminin bu stratejiyi belirlemede bazı spesifik icraatlarda bulunması gerektiğini de söyleyen Özel, özellikle yeni yönetimin ilk aylarında Amerikan Kongresi’nden geçirilecek bir Ermeni soykırımı tasarısının ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

İkinci olarak PKK terör örgütüyle etkin mücadele edilmesi gerektiğini ve bu konunun Türkiye’nin Kürt meselesinden ayrı tutulması gerektiğini belirten Özel Türkiye’nin de Kürt meselesine eğilmesi gerektiğini belirtti. Özel Obama yönetiminin atması gereken üçüncü adımın ise Kıbrıs meselesinin çözümünde yeniden tarafsız ve aktif rol oynamak olduğunu belirtti.

Özel Türkiye’nin Amerika’nın bölgesel politikalarında arabulucuk rolü oynayabileceğine de dikkat çekerek Türkiye’nin pozitif rolünün Amerika tarafından tanınması gerektiğinin altını çizdi. Özel Türkiye’nin Afganistan Pakistan ve Irak’ta oynayacağı olumlu role dikkat çekerek Türkiye’nin Obama yönetimi tarafından ikinci plana atılmaması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG