Erişilebilirlik

Rusya'dan Gürcistan'a Sert Mesaj


Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, Gürcistan’ın NATO'ya yaklaşma ve askeri gücünü arttırma çabalarının çatışma kaynağı olabileceğini önesürdü.

Serdyukov, Ankara’da yaptığı açıklamada Gürcistan'ın Ağustos 2008'de Güney Osetya'ya girmesiyle başlayan çatışmayı hatırlatan Bakan, bu tür çabaların Ağustos ayında yaşanan olaylardan daha büyük sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Anatoli Serdyukov, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le biraraya geldi. İki bakan başbaşa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Gönül, Türkiye-Rusya ilişkilerinin 'mükemmel seviyede' olduğunu belirtirken, ikili ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaştığını vurguladı. Mavi Akım'ın iki ülkeyi enerji konusunda bağlayan önemli bir irtibat noktası olduğunu belirten Gönül, ayrıca Karadeniz'in enerji iletim bölgesi olmasının Rusya ile yürütülen bir başka ortak çalışmayı oluşturduğunu dile getirdi. Karadeniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor) ve Karadeniz Uyum Harekatı kapsamında iki ülkenin Karadeniz bölgesinde en iyi şekilde işbirliği yaptığını anlatan Gönül, her türlü kaçakçılık, terörle mücadele ve kanun dışı göç gibi konularda da beraber çalışıldığını anlattı. Gönül, iki ülkenin askeri işbirliğinin de en üst seviyeye ulaştığını anlattı.

Gürcistan'a sert mesaj

Rus Bakan Serdyukov da, Rusya’nın kuzey filosundaki gemilerin yakın bir zamanda Türk limanlarına ziyaretlerde bulunduğunu belirtirken, ülkesinin Türkiye'nin Karadeniz'de güvenliği tesis yönündeki çabalarını desteklediğine vurgu yaptı. Serdyukov, Türkiye'nin Kafkaslar'da istikrar için önerdiği "Kafkasya İstikrar Platformu"nun kurulmasına büyük önem verdiklerini dile getirdi. Serdyukov'un Türkiye'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün korunması yönündeki görüşüne katıldıklarını belirtirken, Gürcistan'a sert mesaj vermesi dikkat çekti. Serdyukov, "Gürcü yönetiminin askeri potansiyelini geliştirme çabaları kaygı yaratıyor. NATO'ya yaklaşma çabaları da kaygı yaratıyor. Bu girişimler, ağustos ayında cereyan eden olaylardan daha büyük sonuçlar doğurabilecek diye düşünüyoruz. Rusya, NATO ile işbirliğini geliştirmeye çalışıyor. Bu alanda diyaloğun yeniden teşkil edilmesini bekliyoruz. Bütün işbirliği istikametlerinde diyaloğun geliştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Serdyukov, Amerika'nın Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde hava savunma sistemleri kurulması girişiminin de ülkesinde yarattığı kaygıyı yineledi. Serdyukov bu girişimin, ülkesinin de benzeri girişimlerde bulunması gereğini doğurduğunu söyledi.

Amerika, uzaydaki düşman füzeleri tespit etmek ve vurmak amacıyla uzun menzilli radar ve balistik roket sistemlerinin birleştirileceği füze kalkanı sistemi için 10 milyar dolar yatırımda bulunmayı planlıyor. Amerikan yönetimi füze kalkanı sistemi kurmak için Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne resmen talepte bulundu. Rusya ise Amerika'nın bu projesini, Avrupa'da stratejik dengeyi bozabileceği ve yeni bir silahlanma yarışı başlatabileceği gerekçesiyle eleştiriyor.

XS
SM
MD
LG