Erişilebilirlik

18 Kasım Amerikan Basınından Özetler


USA Today Irak’la sağlanan güvenlik anlaşmasının önemli bir ilerleme olduğunu yazıyor. Ancak gazete, Amerikan askerlerinin 30 Haziran’da Irak kentlerinden çekilmesiyle birlikte şiddet olaylarının artabileceği uyarısında bulunuyor:

“Güvenliği devralacak olan Irak birliklerinin kapasitesini göz önüne almadan, Amerikan askerlerini şehirlerden çekerek üslerine geri göndermenin hiçbir anlamı yok. Son günlerde, saldırılarda ve intihar eylemlerinde gözlenen artış, güvenlik anlaşmasının bu konuda esnetilmesi gerektiğini en önemli kanıtıdır. Bir savaşı bitirmek, başlatmaktan daha zordur. Irak’taki güvenlik koşullarının kırılganlığı göz önüne alındığında, hem Obama hem de Iraklı yöneticiler, Amerikan askerlerinin çekilmesini yapay takvimlere değil, somut gelişmelere göre belirleyecek bir esneklikte olmalıdır.”


Boston Globe Irak’la Amerika’nın güvenlik anlaşması konusunda bir uzlaşmaya varmasında İran’ın etkili olduğunu vurguluyor. Gazete, İran yanlısı Şiilerin anlaşmaya destek vermesini ise iki nedene bağlıyor:

“Irak hükümetinin anlaşmayı kabul etmesinin ilk nedeni, Irak topraklarının Amerika tarafından komşu ülkelere saldırı amacıyla kullanılmayacağı yönünde bir maddenin eklenmesidir. İkinci neden ise, İran’la diyaloga açık olan Obama’nın başkanlığa seçilmesidir. Bu gelişmeler de Irak’ın bugün Bush’un vaat ettiği noktadan çok uzakta olduğunu gösteriyor. Irak bugün İran yanlıları tarafından yönetiliyor. Ciddi bir etnik ve dini bölünmüşlük içinde. Bush, birleşik, istikrarlı ve demokratik bir Irak yaratamadı. Eğer Obama Amerikan askerleri çekildikten sonra Irak’ın iç savaşa sürüklenmesini önlemek istiyorsa, bunu şok ve korku yöntemiyle değil, diplomatik ve siyasi manevralarla başarabilir.”

Washington Post Rusya’nın aksine Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez’in, Barack Obama’ya sıcak bir kutlama mesajı gönderdiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, Obama’nın bu mesaja aynı sıcaklıkta karşılık vermesine itiraz ediyor:

“Chavez, Obama’nın daha önceden ön koşulsuz olarak görüşebileceğini açıkladığı düşman liderlerden biri. Ancak 7 Kasım’daki basın toplantısında Venezuela ile ilgili bir soruyu cevaplamayan Obama’nın, durup dururken Chavez’e kan vermesinin gereği yok. Petrol fiyatlarının düştüğü, ülke içinde enflasyonun ve suç oranının arttığı, muhalefetin güç kazandığı bir ortamda, Chavez’in Amerikan karşıtlığı konusunda Fidel Castro’nun yerine oynama çabası da giderek zorlaşıyor. Obama yönetiminin ilgilenmesi ve yakın ilişki kurması gereken bir çok Latin Amerika ülkesi var, ancak Venezuela bunlardan biri değil.”

New York Times kongreye Kolombiya ile yapılan serbest ticaret anlaşmasını onaylaması çağrısında bulunuyor. Gazete, anlaşmanın Amerika’ya ticari olduğu kadar siyasi açıdan da fayda getireceğini savunuyor:

“Anlaşma’nın reddedilmesi, bütün dünyadaki müttefiklerine Amerika’nın güvenilmez bir ülke olduğu ve pazarlarını rekabete açmak niyetinde olmadığı mesajını verecektir. Kolombiya hükümetinin insan hakları ihlalleri konusunda bizim de kaygılarımız var. Ancak anlaşmanın onaylanmaması Kolombiya’da insan haklarının korunmasını sağlamayacaktır. Reddedilmesi ise hem Kolombiyalıların Amerika’dan uzaklaşmasına hem de Amerika’nın inandırıcılığının azalmasına neden olacaktır.”


XS
SM
MD
LG