Erişilebilirlik

AB - Rusya Füze Kalkanını Görüştü


Avrupa Birliği Rusya zirvesinde füze krizi ele alındı. Rusya ve AB Dönem Başkanı Fransa’nın Devlet Başkanları arasında yapılan toplantıda, Moskova hükümetinin Kaliningrad'a füze yerleştirme planı görüşüldü.

Nikolas Sarkozy ve Dimitri Medvedev, görüşmeden sonra yaptıkları açıklamada, bir sonraki zirveye kadar kışkırtıcı adımlar atılmaması üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği ile Rusya arasında Gürcistan kiriziyle askıya alınan ilişkilerin yeniden başlatılabilmesi için düzenlenen zirve Fransa’nın Nice kentinde yapıldı. Görüşmenin ana konularını Rusya ile Amearika arasındaki antimisil tartışması ile yarın Washington’da yapılacak G-20 toplantısında ele alınacak ekonomik çözüm önerileri oluşturdu. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Rusya ile Güvenlik işbirliği yapılabilmesi için 2009 yılında ortak güvenlik zirvesi yapılması kararlaştırıldı. Zirveye kadar da tarafların krizi tırmandıracak açıklamalardan kaçınması üzerinde anlaşıldı. Avrupa Birliği de Rusya ile ortaklık görüşmelerinin yeniden başlatılmasını kararlaştırdı.

Global ekonomik krize çözüm aramak üzere yarın toplanacak G-20 zirvesi öncesi Avrupa Birliği ile Rusya Fransa’nın sahil kenti Nice’te bir araya geldi. AB ile Rusya arasındaki zirvenin ana gündem maddesini Güvenlik, enerji, global kriz ve Gürcistan krizi oluşturdu. Toplantıda taraflar, Rusya ile Avrupa Birliği’nin güvenlik politikaları için ortak çalışma yürütmesini kararlaştırdılar. Buna göre, önümüzdeki yılın ortalarında, Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in bir süredir savunduğu ve bütün Avrupa güvenliğini kapsayan güvenlik planının ele alınacağı bir zirve yapılacak. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz hafta Amerika’nın Polonya’ya füze savunma kalkanı kurma girişimine karşın Medvedev de Kaliningrad’a « İskender » adlı füze kalkanı yerleştireceğini duyurmasıyla gerginlik tırmanmıştı.

Nice’teki zirve sonrası açıklama yapan Sarkozy, 2009 ortasında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatlı (AGİT) çatısı altında Amerika’nın da katılacağı güvenlik zirvesini toplamayı kararlaştırdıklarını duyurdu. Amerika Başkanı George Bush’un füze kalkanları konusundaki açıklamalarını eleştiren Sarkozy, zirveye kadar tarafların polemikten kaçınmasını, zira bunun sorunu daha karmaşık hale getirmekten başka bir işe yaramadığını savundu.

Sarkozy bu konunun Nisan ayındaki NATO zirvesinde görüşülebileceğini ve ardından Rusya ile Amerika’nın katılacağı zirvenin Haziran ayında yapılabileceğini dile getirdi.

Medvedev de Avrupa Ortak Güvenlik Paktı tezini savunarak, kimsenin tek taraflı kararlar alma lüksü kalmadığını, ortak güvenlik stratejilerinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Zirveye kadar gerginliği tırmandırmama önerisine de sıcak baktıklarını söyledi.

Toplantıda Gürcistan krizi de ele alındı. Sarkozy, bir kez daha Rusya’dan Gürcistan’da bulunan askerlerini tamamen geri çekmesi çağrısını yeniledi. Medvedev de basın toplantısında Rusya’nın yapıcı davranmaya devam edeceğini açıkladı. Liderlerin ortak basın toplantısında açıkladıkları üçüncü konu ise, G-20 toplantısı öncesinde, global krize karşı alınacak önlemlerde görüş birliğine vardıkları oldu. Medvedev, Sarkozy’nin IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası ekonomik kuruluşların yetkilerinin artılırması tezine katıldığını dile getirdi.

Zirveye katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ortaklık görüşmelerinin yeniden başladığını duyurdu ve tarafların istekli olmaları durumunda önemli yol kaydedileceğini umut ettiklerini söyledi.

Barroso, Ocak ayından itibaren Moskova’ya yeniden giderek Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı Güney Osetya ve Abhazya bölgelerinin durumunu görüşmeye hazır olduklarını dile getirdi. Ancak kulislerde her iki ülkenin de ekonomi ve enerji stratejileri açısından ortak hareket etme zorunlulukları tarafların yakınlaşmasını zorunlu kılıyor. Rusya’nın yeniden AB ile görüşmeye başlaması ilişkilerin yeniden ısıtılması yolunda önemli bir çaba ancak bu adım tarafların bütün konular üzerinde anlaştıkları anlamına gelmiyor. Özellikle enerji konusunda Rusya’ya olan bağımlılık, Birliği, Gürcistan krizinde ters düştüğü Rusya’ya yaklaşmaya zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği yetkilileri Rusya ile görüşmelerin yeniden başlatılmasının ilişkilerin daha önceki gibi olması anlamına gelmediğini, Rusya’nın askerlerini çekmek gibi önemli bazı adımları atmasını beklemeyi tercih ettiklerini belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG