Erişilebilirlik

13 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times muhabiri Sabrina Tavernise Can Dündar’ın çektiği Mustafa adlı belgeselin Atatürk’ün insani yüzünü ortaya koyduğunu yazıyor. Haberde, Atatürk’ün zaaflarına da yer veren belgeselin, resmi ideolojinin sorgulanmasına da yol açtığı vurgulanıyor:

"1923’te kurulan modern Türkiye’de yetkililerin farklılıkları bastırarak tek bir ulusal kimlik yaratmaya çalışması, tekrenkli bir tablo ortaya çıkardı. Ancak refahın artması ve demokrasinin gelişmesiyle birlikte, tarih yeniden sorgulanmaya başladı. Bunun sonucu olarak da bu etnik ve dini farklılıklar yeniden gündeme geldi. Can Dündar gibi aydınlar, uzun yıllardır üstü örtülmüş olan konuları yeniden tartışmaya açarak, resmi yaklaşımı sorgulamaya başladılar. Mustafa filmi de resmi tarihten ciddi biçimde farklılıklar içeriyor. Cumhuriyet bayramında gösterime giren ve 200’ü aşkın sinemada gösterilen film, aydınların desteğini almakla birlikte, sert tepkilere de neden oldu."

Washington Times muhabiri Nicholas Birch de, Mustafa filminin Atatürk’ün özel hayatını anlatan ilk çalışma olduğunu belirtiyor. Haberde filmin bu nedenle büyük tepkilere yol açtığı kaydediliyor:

"Tepkiler aslında şaşırtıcı değil. Çünkü Kemalizm, Türkiye’nin resmi ideolojisini oluşturuyor ve anayasa tarafından korunuyor. Yapılan üç askeri darbe de, kendisini meşrulaştırmak için Kemalizm’i kullandı ve Atatürk’e hakaret etmek bir suç oluşturuyor. Mustafa filminin etkilerinin nasıl olacağı konusunda da görüş ayrılıkları var. Bazıları, Dündar’ın laik Türkler arasındaki prestiji nedeniyle, filmin sağlıklı bir tartışma ortamı yaratacağını düşünüyor. Ancak Atatürk’ün eşi Latife hakkında yazdığı biyografi nedeniyle hakkında dava açılan İpek Çalışlar bu düşüncede değil. Çalışlar, “Böyle bir atmosferde sağlıklı bir tartışma olmaz” diyor."

USA Today zor durumda olan Amerika’nın üç büyük otomotiv şirketi Ford, Chrysler ve General Motors’un hükümetten daha fazla destek istediğini hatırlatıyor. Ancak gazete, bu firmalara sağlanacak desteğin, yapısal reformları geciktirebileceği endişesi taşıyor:

"Ekonominin normal seyrinde Amerikan otomotiv firmalarını kurtarma planına hayır demenin birçok gerekçesi sıralanabilir. Ancak şimdi olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Çok sayıda insanın işsiz kalması ihtimaline karşı hem Obama hem de Demokratlar kurtarma planına destek veriyor. Eğer Washington bir kurtarma planı hazırlayacaksa, bu sınırlı ve geçici olmalıdır. Tarihte, verimsiz işletmelerin kurtarılmasının ekonomiye katkı sağladığına ilişkin fazla bir örneğe rastlamak mümkün değil. Ekonomik olmayan firmaları kurtarmak, çalışmayan otomobilleri iterek götürmeye çalışmak kadar anlamsız bir iştir."

Washington Post Utah eyaletinde petrol ve doğal gaz sondajına izin verilmesinin doğal hayatı tehlikeye sokabileceği uyarısında bulunuyor. Gazete, Bush yönetiminden bu konudaki kararı Obama’ya bırkamasını istiyor:

"Amerika’nın fosil yakıtlara büyük bir düşkünlüğü var. Alternatif enerji kaynakları çok daha geniş kapsamlı kullanılmaya başlamadıkça, bu tehlikeli alışkanlık da sürecek. Bu nedenle, ithalata bağımlılığı azaltmak için kısa bir zaman içinde, içerideki petrol üretimini artırmak kaçınılmaz hale gelecek. Bundan dolayı, çevrenin korunmasına ilişkin kaygıların da giderileceği bir denge kurulmalı. Bu konudaki eleştiriler göz ardı edilmemeli. Bush yönetimi ise, Utah konusunda verdiği kararla çevre faktörünü yok sayıyor. "

XS
SM
MD
LG