Erişilebilirlik

Rüzgar Enerjisiyle Kendi Elektriğini Üretiyor


Enerji fiyatları bundan birkaç yıl öncesine göre çok yüksek. Dünyanın her yerinde tüketiciler benzin ve elektriğe daha fazla para ödüyor. Bazı Amerikalılarsa evlerinde kendi elektriklerini üretmeye başladı bile. Washington’un kuzeyindeki bir at çiftliğinde, rüzgar enerjisi kullanarak kendi elektiriğini üreten Carlos Fernandez bu işi herkesin yapabileceği görüşünde.

Doktor Carlos Fernandez Washington’un kuzeyindeki çiftliğinde az bulunan Porto Riko Paso Fino atlarını yetiştiriyor. Organ nakli cerrahı olan Doktor Fernandez, iki ahırda 20 at barındırıyor. Fernandez’in arazisinde ayrıca iki ev, atların eğitiminin yapıldığı kapalı bir alan ve başka bazı yapılar bulunuyor. Bu yapıların hepsinde de elektrik kullanılıyor. Doktor Fernandez, son yıllarda, çiftliğini enerji bağımlılığından kurtarmak için rüzgar gücünü kullanmaya başlamış. Fernandez, “Son iki yılda benzin fiyatlarının hızla artması, hayatımızı alt üst etti. Eğer kendi enerjimizi kendimiz üretirsek çok daha rahat bir şekilde yaşayabileceğimizi düşünüyorum,” diye konuşuyor.

Doktor Fernandez’in arazisinde 4 adet yel değirmeni var. Bunlardan iki tanesi, küçük çapta elektrik elde etmek için üretilmiş modern tasarımlar. Diğer ikisiyse derin kuyulardan su pompalamak için tasarlanmış eski yel değirmenleri. Dr. Fernandez şöyle konuşuyor: “1905’te üretilmiş olan bu yel değirmenini bit pazarından aldım. Eve getirdim ve elektrik üretmek amacıyla bazı değişiklikler yapmak için üzerinde çalışmaya başladım.”

Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği’ne göre rüzgar enerjisi ve teknolojisine olan ilgi giderek artıyor. Birliğin verilerine göre geçen yıl Amerika’da 10 bin rüzgar pervanesi satılmış. Bu rakamın, yılda yüzde 20 artması bekleniyor. Rüzgar enerjisi uzmanı Ron Stimmel, “Rüzgar enerjisine ilgi çok hızlı artıyor. İnsanlar, inisiyatifi ele alıp gelecekte enerji ihtiyaçlarını kendileri karşılamayı düşünüyor. Bir yandan çevreyi korurken bir yandan da enerji konusunda bağımsız olmak istiyorlar,” diyor.

At çiftliği sahibi Doktor Fernandez aynı zamanda rüzgar pervanelerinin de satışını yapıyor. Tüketiciler, piyasadaki yüzlerce modelden seçim yapabiliyor. Fiyatlar, 14 ila 60 bin Dolar arasında değişiyor. Amerika’da ortalama bir hanede ayda bin kilovat elektrik tüketiliyor. Pervaneler, rüzgarın hızına göre ayda 400 ila bin kilovat elektrik üretebiliyor. Fernandez’e göre rüzgar enerjisinde en öne çıkan sorun, pervanelerin nereye kurulacağı. Ağaçlık alanlara rüzgar pervanesi kurulamıyor. Ağaçların en az 10 metre üzerine çıkılması gerekiyor. Carlos Fernandez, enerji konusunda tamamen bağımsız olmadığını söylüyor. Ancak rüzgar pervanelerini kullanmaya başladıktan sonra Fernandez’in elektrik idaresinden aldığı elektriğin miktarı ayda 5 bin 400 kilovattan 2 bin kilovata inmiş.

Fernandez’in çiftliğindeki son inşaat projesi, atların eğitiminde kullanılacak kapalı alan. Burası, yerel elektrik ağından tamamen bağımsız olacak. Aydınlatma ve elektrik prizleri için gereken enerji, rüzgar pervanelerinden elde edilecek. Fazla enerjiyse akülerde saklanacak.

XS
SM
MD
LG