Erişilebilirlik

'Türkiye Proaktif Davranmalı'


Amerika’nın 44. Devlet Başkanı seçilen Barack Obama’nın Amerika’da yaşayan Ermeni toplumuna vermiş olduğu sözler, Irak’tan erken çekilme taraftarı olması, Türkiye’de kaygıyla karşılanıyor. Türkiye nasıl bir strateji izlemeli? Uzmanlar, Türkiye’nin ileriye dönük adımları, derhal atması gerektiğine işaret ediyor.

Türk – Amerikan ilişkilerinde olası bir krize yol açabilecek konuların başında 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenip nitelenmeyeceği tartışması geliyor. Obama, California önseçiminden önce 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyeceğini söylemişti. Başkan seçilmeden önce George Bush, Bill Clinton da benzer sözler vermişti. Peki Obama sözünde duracak mı? Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Ömer Taşpınar böyle bir tehlikenin bulunduğunu söylüyor ve buna karşı Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerini geliştirmesi ve demokratikleşmeye hız vermesi gerektiğini vurguluyor.

Türkiye’de, Amerika’nın Irak’tan erken çekilmesinin istikrarsızlığa yol açacağı kaygısı da var. Taşpınar, Türkiye’nin Amerika’nın Irak’tan çekileceği gerçeğine hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz de, Bush Yönetimi döneminde öne çıkan “üslup sorunun” ortadan kalkacağını, Obama yönetiminin ittifaklara önem vereceğini, müttefiklerin görüşlerine başvuracağını söyledi. Akyüz, bu durumda, Türkiye’nin "proaktif" bir politika izlemesi gerektiğini vurguladı.

Taşpınar ve Akyüz'ün değerlendirmelerini dinlemek için yukarıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG