Erişilebilirlik

6 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Obama’nın seçim zaferinin dünyanın bir çok ülkesinde olumlu yankılandığını belirtiyor. Ancak gazete, Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev’in Ulusa Sesleniş konuşmasında Amerika’ya sert uyarılarda bulunduğunu hatırlatıyor.

"Medvedev, Baltık denizi kıyısındaki Kaliningrad’a yeni füzeler yerleştirmeyi planladıklarını açıkladı. Bunun amacı, yeni Amerikan yönetimini ve NATO’daki müttefiklerini Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne yerleştirilecek olan füze savunma sisteminden vazgeçirmektir. Moskova, kaba bir mantıkla, Demokratların füze savunma sisteminden vazgeçmeye zorlanabileceğini düşünüyor. Böylece Amerika’nın zayıflamaya başladığını ve Rusya’nın Washington’la eşit hale geldiğini göstermeyi amaçlıyor. Obama’nın bu tuzağa düşmeyecek kadar akıllı davranacağını umuyoruz. Eğer Obama füze savunma sistemi projesini yavaşlatacak veya iptal edecekse bile, bunu Moskova’nın tehditleriyle ilişkilendirmeden yapmalıdır."

USA Today Obama’nın başkan seçilmesinin ırklar arasındaki ilişkiye büyük etkisi olacağını vurguluyor. Yapılan yorumda buna rağmen, yoksul siyahların yaşam koşullarında kısa vadede bir değişim beklenmemesi gerektiği uyarısı yapılıyor.

"Aile ve eğitim gibi iki önemli başarı faktöründen yoksun bulunan birçok siyah için yoksulluk kaçınılmaz görünüyor. Siyah bebeklerin % 70’i evlilik dışı birlikteliklerden doğuyor. Bir çok bölgede, okulların içler acısı durumu siyah erkeklerde yıkıcı bir etki yaratıyor. Dolayısıyla Amerika’nın ırk sorununu aşması için hala kat etmesi gereken uzun bir yol var. Ancak Obama’nın seçilmesi, ırk farklılığından kaynaklanan sorunlara ırklar üstü bir çözüm bulunabilmesi umudunu doğurdu. Bu, hem siyahlar hem de beyazlar için kutuplaşmayı azaltıcı ve daha etkili bir yol olacaktır. Irklar arası eşitliği sağlamak için daha yapılması gereken çok iş var."

Boston Globe Obama’nın başkan seçilmesinin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu kaydediyor. Gazete, Obama’nın Amerikan siyasi yaşamındaki klişeleri yıkarak zafere ulaştığı yorumunda bulunuyor.

"İlk Afrika kökenli başkan seçilen Obama, aynı zamanda 1964’te Lyndon Johnson’un başarısından sonra Virginia’da kazanan ilk Demokrat aday. Obama, Kennedy’den sonra seçilen ilk Kuzeyli Demokrat. Bütün bunları anlatmak için “tarihi” ifadesi yetmiyor. Ancak Obama kısa bir süre içinde zor görevlerle karşı karşıya kalacak. Amerika’nın ekonomik durumu ve dünya çapındaki imajının zarar görmesi bir an önce ele alınması gereken sorunların başında geliyor. Ülkenin kültür ve nesil farklılıklarını aşabilecek bir lidere ihtiyacı var. Amerikan halkı yaptığı tercihle, bütün umudunu sıska ve garip isimli genç bir adama bağladı."

New York Times yolsuzluktan suçlu bulunmasına rağmen yeniden aday olan Alaska’nın Cumhuriyetçi senatörü Ted Stevens’ın seçimi kazanabileceğini belirtiyor. Gazete, böyle bir durumda, Senato’nun Stevens’ın üyeliğini düşürmesi gerektiğini savunuyor.

"Senatodaki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, Stevens’a istifa çağrısında bulunuyor. Ancak, üçte ikilik bir çoğunluk kararı gerektiren Stevens’ın Senato’dan ihracı için bir girişim başlatılmasından önce, temyiz aşamasının sonuçlanmasını beklemek gerektiğini savunuyor. Demokratların lideri Herry Reid ise, Stevens’ın hüküm giymiş bir suçlu olarak ihraç edilmesi gerektiğini söylüyor. Söz konusu olan, Senato’nun onurudur. Senato, onurunu korumak için 17 Kasım’da başlayacak olan oturumlar sırasında hemen harekete geçmelidir."

XS
SM
MD
LG