Erişilebilirlik

Avrupa Birliği'nden Reform Vurgusu


Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin katılım sürecindeki yıllık karnesi niteliğindeki İlerleme Raporu’nu açıkladı. Rapor her zaman olduğu gibi Türkiye’nin geçtiğimiz yıl kaydettiği ilerlemelerin yanı sıra eksiklere de dikkat çekiyor. Ancak bu yılki belgenin en belirgin özelliğini, geçen yılki belgelere oranla eleştirilerin övgülerin önüne geçmesi oluşturuyor.

Hükümetin, AB reformları konusundaki taahhüdünü yinelediğinin altının çizildiği belgede iktidarın siyasi gücüne karşın kapsamlı bir reform adımı atmaması eleştiriliyor. Hükümete yönelik bir başka eleştiri unsurunu ise genel bir anayasa reformu yerine türban yasağına odaklı bir anayasa değişikliğini tercih etmesi oluşturuyor.

Hükümete bu yönde eleştiriler yöneltilirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uzlaştırıcı bir role soyunması ve dış politika alanındaki yoğun faaliyetleri övülüyor. Bu bağlamda özellikle Ermenistan ziyaretine atıf yapılıyor.

Silahlı kuvvetlerin doğrudan ve dolaylı yollarla siyaseti etkileme çabaları ve görev alanına girmeyen konularda açıklama yapması da eleştirilen unsurlar arasında yer alıyor. 301. maddenin değiştirilmesinden memnuniyet duyulduğu ancak benzer nitelikteki maddelerde de adım atılmasının beklendiği de raporda yer alıyor. Basın özgürlüğüne tam saygıyı sağlamaya yardımcı olacak bir atmosfer yaratılması da Komisyon’un istekleri arasında yer aldı.
Alevilerin durumunda düzelme olmaması, Güneydoğu için açıklanan inisiyatifin devamının getirilmemesi, dini özgürlükler, azınlık hakları ve kültürel haklar da Türkiye’nin adım atması gereken alanalar olarak sıralanıyor.

Raporun onaylanmasından sonra bir açıklama yapan AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "AB üyeliği bahanelerden değil somut reformlardan geçiyor" mesajı verdi. Müzakerelerin hızının reformların hızına ve bunların uygulanmasına bağlı olduğunu söyleyen Rehn, Türk yetkililerin reformlara odaklanmak yerine üyelik tarihi talep etmelerini bir bahane olarak gördüğünü söyledi. Rehn, "Bu işin anahtarı hükümetin ve parlamentonun oturup reformlar konusunda anlaşması ve idareyi de bunları uygulama konusunda teşvik etmesidir" diye konuştu. Rehn, Türkiye'nin yasal ve demokratik reformlarda ilerleme sağlayarak 2009'u AB'ye katılım süreci açısından önemli bir yıl haline getirme olanağına sahip olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG