Erişilebilirlik

Seçim Sonuçları Fransa'da Sevinçle Karşılandı


Barack Obama’nın rakibi John McCain’i yenerek başkanlık yarışını kazanması Avrupa’ya dönem başkanlığı yapan Fransa’da büyük sevinç yarattı. Sokaktaki halktan, Afrika kökenli göçmenlerin oturduğu banliyölere kadar Fransa’da tam bir bayram havası oluşurken, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Obama’nın seçilmesine kişisel olarak ve Fransa ve Avrupa adına sevindiğini belirtti. Kouchner, Obama’nın seçilmesiyle Fransa ve Amerika arasındaki ‘aşk hikayesi’nin yeniden başlayacağını da kaydetti.

Barack Obama’nın başkanlık yarışını kazanmasına Avrupa’da en çok sevinen ülke, seçim öncesinde yapılan anketlerde de Obama’ya ençok destek veren Fransa oldu dersek sanırım abartmış olmayız. Zira Beyaz Saray’ın anahtarını ilk kez Afrika kökenli bir adaya veren sonuçlar, Fransa’da oturan Amerikalılardan, Afrika kökenli göçmenlerin yaşadığı banliyölere, Fransız medyasından Fransa diplomasisinin şefi Bernard Kouchner’e kadar büyük sevinç yarattı. Paris’te yaşayan Amerikalılar Eyfel Kulesi’nin karşısındaki Trocadero meydanında toplanarak seçimleri sabah saatlerine kadar dev ekranlardan izlediler.

Obama’nın seçilmesini yerel saatile sabah 05.30’da sevinç çığlıklarıyla karşılayan Amerikalılardan ülkesini George Bush ikinci kez seçildiği için terkettiğini söyleyen bir bayan mikrofonlara, “Artık utanmadan Amerikalıyım diyebilirim. Ülkemle gurur duyuyorum” dedi. Bir başka seçmen, Amerikan bayrağı sallayarak artık ülkesinin geleceği için umutlu olduğunu söyledi.

Obama’nın zaferinin, Fransa ve Amerika arasında yıllardır esen soğuk rüzgarların da yeniden ısınması için büyük bir hızlandırıcı etki yapacağı ise kesin. Irak savaşı ve Guantanamo kampları gibi uygulamalar nedeniyle Fransız kamuoyu tarafından şiddetle eleştirilen Amerikan yönetiminin değişmesi, en çok da Fransız diplomasininin patronu, sosyalist kökenli eski insan hakları savunucusu Doktor Bernard Kouchner’i sevindirdi. Obama’nın seçilmesine kişisel olarak sevindiğini saklamayan Kouchner, France info Radyosu’na bu sabah yaptığı açıklamada, “İki ülke arasındaki aşk hikayesi yeniden kurulacak” dedi.

Amerika seçim sonuçlarını edğerlendiren Kouchner, “Bugün büyük bir gece, bu gece kişisel hatta ailevi bir bayram günü. Sevdiğimiz Amerika’yı yeniden bulmanın derin hislerini taşıyoruz” dedi, dünya sorunlarını çözmek için Obama’nın dinamizmine, kararlılığına, militanlığına ihtiyaç olduğunu söyledi. Fransa diplomasisisin patronu’nun, Amerikanın çıkardığı savaşlar düşünüldüğünde “Obama’nın, herşeyi alt üst eden başkan değil, Amerika’nın düşünen başkanı olacağına” ilişkin sözleri özellikle dikkat çekiciydi. Obama’ya açık destek veren Kouchner, Obama’nın da Avrupa’ya ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Fransa’nın Marsilya kentinde toplanan AB Dışişleri Bakanları toplantısında yeni başkana Birliğin dünyanın belli başlı sorunlarına ilişkin görüşlerini aktaran bir rapor hazırladıklarını da belirten Fransız Bakan, Barack Obama ile Irak, Afganistan, Rusya, Gürcistan ve Çin gibi önemli konu başlıkları etrafında ortak pozisyon alacaklarına inandıklarını söyledi.

Kouchner Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Obama arasında yakın ilişki olduğunu, “Bunu bizzat biliyorum. İkisi de aynı yaşta, aynı jenerasyondan. Obama ile konuşmak kolay olacak, dostça tartışarak diyalog kurabileceğiz” sözleriyle ifade etti.

Bu arada 15 Kasım’da Washington’da küresel finans krizine çözüm bulmak için toplanacak G-20 zirvesine, başkanlığı resmen 20 Ocak’ta devralacak Barack Obama’nın katılıp katılmayacağı sorusu sorulmaya başlandı. Kouchner kendi beklentilerinin Obama’nın da katılması yönünde olduğunu ima etti ancak bu konuda halen Beyaz Saray’ın anahtarını taşıyan Başkan Bush’un karar vereceğini belirtti. Kouchner, Obama’nın finans krizine ilişkin çözüm konusunda daha iyi bir tarzda, daha hızlı ve kararlı bir yöntem izleyecinden emin olduğunu da söyledi.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de yayınladığı mesajda Obama’yı kutladı. Ülkenin sol eğilimli gazetesi Liberation, kampanyasının başından beri desteklediği Obama’nın zaferini, zenci lider Martin Luther King’in ünlü « I have a dream » sözüne atıfta bulunarak « We have a dream, Obama Devrimi» manşetiyle duyurdu. Sağ eğilimli Le Figaro ise Obama’nın tam sayfa resminin üzerine ‘Tarih’ ve ‘Umut’ manşetlerini attı.

XS
SM
MD
LG