Erişilebilirlik

Rekor Sayıda Seçmen Erken Oy Kullandı


Amerika’da rekor sayıda seçmen erken oy kullandı. 50 Eyaletden 34’ünde 28 milyon kişi şimdiden oyunu verdi. İstatistikler ve anketler erken oy kullananların çoğunun Demokrat Partili seçmenler olduğunu gösteriyor.

Virgina’daki George Mason üniversitesinde görevli seçim uzmanı Michael Mcdonald, bu yıl geçmişte eşine rastlanmayan sayıda erken oy kullanıldığını söylüyor.

Mcdonald, istatistiklerin şu ana kadar 28 milyon kişinin oy kullandığını gösterdiğini , bu sayının 40 milyona çıkabileceğini söylüyor. Mcdonald’a göre bu, sandık başına gitmesi beklenen 136 milyon seçmenin üçte biri.

Seçim uzmanı McDonald 136 milyon kişi oy kullanırsa katılma oranının yüzde 64’e çıkacağını bunun da Amerikan siyasi yaşamında yüzyıldan beri bir rekor olacağını söylüyor.

Erken oy kullanılan eyaletlerde, Cumhuriyetçilerden çok daha fazla sayıda Demokrat seçmen sandık başına gitti. Parti üyeliği hangi başkan adayına oy verildiğinin kesin göstergesi değil ama uzmanlar Demokratlar’ın sandık başına gitmesinde Barack Obama’nın büyük rolü olduğu görüşünde. Çünkü bugüne kadar erken oy kullananların çoğunluğu Cumhuriyetçiler olurdu.

Washington Post gazetesinin anketine göre seçmenlerin yüzde 30’u erken oy kullandı, bu seçmenlerin yüzde 60’ı Obama, yüzde 40’ı rakibi McCain’e oy verdi.

Seçim uzmanı Michael Mcdonald, çok sayıda kişinin erken oy kullanmasının ve uzun kuyruklar oluşturmasının bu tür bir olaya hazırlıklı olmayan seçim görevlilerini zor durumda bıraktığını söylüyor. Bazı eyaletlerde seçmenler erken oy kullanmak için 10 saat kuyrukta bekledi.

Michael Mcdonald, erken oya izin vermeyen eyaletlerde olağanüstü uzunlukta kuyruklar oluşursa bu eyaletlerin de erken oy yasası çıkarmaya zorlanacaklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG