Erişilebilirlik

24 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times başkanlık seçiminde Demokrat partinin adayı Barack Obama’yı desteklediğini açıklıyor. Bush yönetiminin politikalarını sert biçimde eleştiren gazete, Obama’yı bu politikaların doğurduğu olumsuzlukları ortadan kaldıracak bir lider olarak tanımlıyor:

“Amerika’yı Bush dönemi öncesindeki konumuna getirmek, dünyadaki bozulan imajını düzeltmek, öz güvenini ve kendisine saygısını yeniden sağlamak bile başlı başına büyük bir başarı olacaktır. Bütün bunları başarmak ve Amerika’yı ileriye götürmek büyük bir irade gücü, karakter, zeka, muhakeme gücü ve serinkanlılık gerektiriyor. Obama, bu özelliklere fazlasıyla sahip. Amerika’nın makul, merhametli, dürüst ve güçlü bir liderliğe ihtiyacı var. Obama yaptıklarıyla, bu niteliklere uygun birisi olduğunu gösterdi.”

Washington Post Cumhuriyetçi Parti adayı John McCain’in vergi politikasını eleştiriyor. Gazete, sermaye kazançlarına uygulanan vergi indiriminin toplanan vergi miktarını artıracağı görüşünün gerçeklikle ilgisi olmadığını savunuyor:

“Elbette vergi indirimi kararının hemen ardından, bu durumdan faydalanmak isteyen mükellefler, ellerindeki menkul ve gayrimenkulleri satma eğiliminde olurlar. Ancak devletin topladığı vergi miktarı açısından bakıldığında bu durum ek bir kazanç oluşturmaz. Sadece daha sonra alınacak bir verginin daha önce alınması anlamına gelir. Sermaye gelirlerine uygulanan vergi oranlarıyla sermaye gelirlerinden elde edilen vergi miktarı arasında bir ilişki kurmak yanıltıcı olabilir. Yani, aslında vergi oranlarında indirime gitmek, toplanan vergi miktarının artmasını sağlamak bir yana, aynı kalmasını bile sağlamaya yetmiyor.”

Boston Globe ise başkan adaylarının çevre politikalarını karşılaştırıyor. Gazete, her iki adayın da enerji ve çevre politikalarının ciddi soru işaretleri uyandırdığı yorumunda bulunuyor:

“McCain, Alaska’daki ulusal parklarda petrol çıkartma düşüncesine karşı olduğunu söylüyor. Ancak bu konuda farklı düşünen Sarah Palin’i kendisine yardımcı olarak seçmesi soru işaretlerine yol açtı. Bu açıdan bakıldığında çevrecilerin Obama’yı desteklemesi çok mantıklı gibi görünüyor. Ne var ki Demokrat Parti’nin de özellikle çevre konusunda büyük işadamlarının baskısından uzak olduğunu söylemek çok zor. Elbette Obama’nın başkanlığında, Cheney’nin yaptığı gibi gizli enerji toplantıları düzenlenmesi ve bilimsel bulguların tahrif edilmesi beklenmiyor. Ancak normal lobi faaliyetleri de yeni başkanın dünyayı kurtaracak bir liderliğe soyunmasını engelleyebilir.”

Washington Times Bush yönetiminin Kuzey Koe’yi teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmasını eleştiriyor. Gazete, Washington’un verdiği bu taviz karşısında bir kazanım elde etmediğini savunuyor:

“Bu aybaşında açıklanan anlaşma ciddi boşluklar içeriyor. Örneğin deklere edilmeyen tesislerde denetim yapılması karşılıklı mutabakat gerektiriyor. Kuzey Kore’nin Suriye gibi haydut devletlerle nükleer silahlanma konusunda yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgi verip vermeyeceği belirsiz bırakılmış. Bu tavır, İran gibi ülkeler açısından da Amerika’nın zayıflığı gibi algılanacaktır. Obama bu anlaşmayı desteklerken McCain daha gerçekçi bir tutum aldı. Süreci sert bir biçimde eleştirdi ve Bush yönetiminin yaptığı bu anlaşmayı Clinton yönetiminin 1994’te Kuzey Kore’yle yaptığı anlaşmaya benzetti. O anlaşmanın da nelere yol açtığını bugün hep birlikte görüyoruz.”

XS
SM
MD
LG