Erişilebilirlik

Ergenekon Davası İlerliyor


İstanbul Ümraniye'de iki yıl önce bir evde el bombalarının bulunmasıyla başlayan Ergenekon soruşturmasında, dava süreci ilerliyor. Yaşanan izdiham yüzünden ertelenen ilk duruşmanın ikinci gününde, alınan önlemler sonuç verdi ve izdiham, yerini sakinliğe bıraktı. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, kimi sanıkların ilk duruşmada gündeme getirdikleri 'reddi hakim' talebini reddetti.

Türkiye'de aylardır 'derin devlet' ve 'çeteler' tartışmasını gündeme taşıyan 'Ergenekon' davası, 2 bin 500 sayfalık iddianamesi ile büyük merak konusu. Çünkü iddianamede Ergenekon'un 'açıkça bir terör örgütü' olduğu belirtilmiş, Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Kuvay-i Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ'ın "örgütün üst düzey sorumluları ve yöneticileri" oldukları öne sürülmüştü. İddianamede örgütün hükümeti düşürmeye çalıştığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) darbeye teşvik ettiği savunulmuştu. Bu iddianamenin ardından, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliyede görülmeye başlayan Ergenekon davasının ilk duruşmasında en çok dikkat çeken ve tartışma yaratan; tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar, gazeteciler ile sanık yakınlarının yarattığı kalabalık ve kaos olmuştu. Bu kaos önlenemeyince 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılandığı ilk duruşmada erteleme kararı çıkmıştı. Erteleme kararının ardından duruşma salonuna gireceklere sınırlama getirilmişti. Bu sınırlamaların ardından başlayan duruşmanın ikinci bölümünde, salonda 20'ye yakın sandalyenin boş kaldığı görüldü.

Davanın ikinci gününde, kimi sanıkların ilk duruşmada gündeme getirdiği 'reddi hakim' talebini reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yeni kararlar da aldı. Cumhuriyet Gazetesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Şebnem Korur Fincancı ve Demokratik Toplum Partisi (DTP), 'suçtan zarar gördükleri' gerekçesiyle müdahillik isteğinde bulunsa da, mahkeme sadece Cumhuriyet Gazetesi ile Fincancı'nın isteklerini kabul etti. Mahkemeden DTP'nin isteğine red yanıtı geldi. Duruşmada daha sonra ise sırasıyla tutuklu ve tutuksuz sanıkların kimlik tespiti işlemlerine geçildi.

Ağır iddianame

Ergenekon davasıyla ilgili iddianameyi İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel hazırlamıştı. İddianamede soruşturmanın Haziran 2007'de Trabzon Jandarma Komutanlığı'nı arayan bir kişinin ihbarıyla başladığı, ardından Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirildiği ve bazı kişilerin yakalandığı belirtilmişti. İddianamede, bu kişilerden bazılarının, Cumhuriyet gazetesine el bombası atılması ve Danıştay saldırısı gibi bazı olay ve failler ile bağlantılarının kurulması üzerine "Ergenekon örgütü"ne ulaşıldığı anlatılmıştı. Örgütün TSK'yı darbeye teşvik ettiği savunulan iddianemede, Ergenekon'un PKK, DHKP-C ve Hizbullah gibi bazı yapılanmaların yok edilmesini değil, kontrol altına alınıp örgüt adına kullanılmasını benimsediği de savunulmuştu.

İddianamede emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi, diğer suçlardan ise 500 yılı aşkın hapsi öngörüldü. Yine iddianamede, Doğu Perinçek'in de müebbet hapis ve diğer suçlamalara ilişkin de 417 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Tutuksuz yargılanan Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk ile tutuklu sanık Kuvay-i Milliye Derneği Başkanı emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ, eski rektör Kemal Alemdaroğlu ve tutuklu Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in müebbet hapsin yanında çeşitli suçlardan hapis cezalarına çarptırılmaları isteği de iddianamede yeraldı. İddianamede, tutuklu avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu diğer 79 sanığın ise değişik suçlamalardan 1 ile 74 yıl arasında değişen hapsi talep ediliyor.

XS
SM
MD
LG