Erişilebilirlik

22 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times kurtarma planının hayata geçirilmesiyle piyasalarda bir rahatlama yaşandığını belirtiyor. Ancak, milyonlarca Amerikalının konut kredilerini ödemekte hala zorlandığını hatırlatan gazete, bunun bütün sistem için tehlike oluşturduğunu vurguluyor:

"Kredi borçlarını ödeyemeyenlerin evlerinin haczedilmesi tehlikesi kurtarma planı, ev sahipleri, vergi mükellefleri ve ekonomi açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Buna rağmen Bush yönetimi ve Kongre, bu konuda hala bankaların ve ilgili diğer kurumların gönüllü biçimde vadeleri uzatarak veya faizleri düşürerek bu tehdidi ortadan kaldırmalarını bekliyor. Ancak gönüllülüğe dayalı bu yaklaşım şu ana kadar işe yaramadı. Böyle giderse, önümüzdeki iki yıl içinde üç milyon 200 bin ev sahibi evlerini kaybedecek. Sonuçta konut fiyatları daha da düşecek. Bu döngüyü tersine çevirmek için zaman kaybetmeden harekete geçmek gerekiyor. Aksi takdirde sistem yeniden uçurumun ağzına gelecektir."

Washington Post Barack Obama’nın Eylül ayında 150 milyon dolardan fazla bağış toplayarak rekor kırmasının ardından seçim kampanyalarının finansmanı sorununu yeniden tartışmaya açıyor. Gazete, adaylara devlet desteği konusunda kapsamlı bir reform çağrısı yapıyor.

"Devlet desteği sistemi hem yapısı itibariyle hem de adaylara sağladığı para miktarıyla artık günün gereklerine uygun olmaktan çıkmıştır. Yeni başkan, bağış toplamakta internetin giderek önem kazandığı ve kampanyaların maliyetlerinin daha da arttığı gerçeğini göz önüne alan bir iyileştirmeye gitmelidir. Obama, devlet yardımını kabul etmeme kararını aldıktan sonra, başkan seçilirse devlet yardımı sistemini bugünün gereklerine uygun biçimde değiştireceğini söylemişti. Eğer McCain seçilirse, sistemi düzeltme konusunda önemli bir motivasyona sahip olacaktır. Ancak eğer Obama kazanırsa sistemde reform onun için bir zorunluluk olacaktır."

Christian Science Monitor ise seçmen kayıtlarındaki yolsuzluk iddialarını değerlendiriyor. Yapılan yorumda, seçmen listelerindeki hataların seçimin kaderini belirleyebileceği öne sürülüyor:

"Yolsuzluk ve baskı iddiaları, seçmenlerin sisteme güvenini sarsıyor. Demokrat Parti yanlısı ACORN, geçmişte de seçim kayıtları konusunda eleştiriler almıştı ve bir an önce kendisine çeki düzen vermelidir. Ayrıca, eyalet yetkilileri de seçmen kayıtlarındaki çelişkilerle ilgili sorunu çözmelidir. Ancak en önemlisi artık genel bir seçmen kayıt sistemine geçilmelidir. Demokrasi açısından gelişmiş ülkelerde, seçmen kayıtlarını gönüllü kuruluşlar değil, devlet yapar. Bu, vatandaşların en temel haklarından birini yerine getirmelerini sağlamanın temel yöntemidir. Ancak 2006 verilerine göre, Amerikalıların % 60’ı hala seçmen kaydını yaptırmamış durumda"

Boston Globe Bush yönetimiyle Irak hükümeti arasında bir güvenlik anlaşmasının hala imzalanmamış olmasını eleştiriyor. Gazete, Iraklı politikacıların yaklaşan yerel seçim nedeniyle kabul edilemez taleplerde bulunduğunu öne sürüyor.

"Maliki hükümetinin anlaşma maddelerinde zorluk çıkarmasının önemli bir nedeni de İran. Büyük Şii partilerin hepsinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkisi var. Anlaşma taslağında Amerikan birliklerinin 30 Haziran’a kara şehir merkezlerinden 2011 sonuna kadar da Irak’tan çekilmesi öngörülüyor. Ancak İran Amerikan askerlerinin komşu Irak’tan bir an önce ve koşulsuz çekilmesini istiyor. Maliki ise birbirine düşman iki ayrı efendiye hizmet etmeye çalışıyor."

XS
SM
MD
LG