Erişilebilirlik

Adaylar Sonucu Etkileyecek Eyaletlerde


Amerika’da başkanlık seçimine iki hafta kala adaylar kampanyalarını seçimin sonucunu etkilemesi beklenen eyaletlerde yoğunlaştırıyor.

Eylül ayında 150 milyon dolar bağış topladığını açıklayan Demokrat aday Barack Obama, seçmen sayısının çok yüksek olduğu Florida, Cumhuriyetçi rakibi John Mcain ise Missouri eyaletinde düzenlenen mitingilerde konuştu. Obama’nın yanında, ön seçimdeki rakibi Senatör Hillary Clinton da yer aldı. Her iki siyasetçi, seçmenleri, kamuoyu yoklamalarına bakarak aşırı güven duymaktan kaçınmaya ve mutlaka sandık başına gitmeye çağırdı.

Kamuoyu yoklamaları Obama’yı rakibi McCain’den beş puan önde gösteriyor.

Bu arada Obama’nın, sağlık durumu ağırlaşan anneannesini Hawai’de ziyaret etmek için kampanyasına ara vereceği bildirildi. Bir yardımcısının verdiği bilgiye göre, Demokrat partili aday, annesini kaybettikten sonra kendisini yetiştirmiş olan anneannesini ziyaret amacıyla Perşembe ve Cuma günleri kampanya yapmayacak.

McCain, seçimin çok çekişmeli göçmesi beklenen Missuri eyaletinde konuşurken, Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin ise Colorado’da kampanya yürüttü. McCain’in bugün, yine seçimin sonucunu etkileme ihtimali büyük olan Pennsylvania’da konuşma yapacak. Obama ve Hillary Clinton’un da Florida eyaletinde konuşma yapmaları bekleniyor.

Amerika’nın eski Dışişleri Bakanlarından Colin Powell, hafta sonunda Obama’yı desteklediğini açıkladı. Powell Amerika’nın şu anda, yeni bir döneme geçişi sağlayacak bir lidere ihtiyacı olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG