Erişilebilirlik

Sarkozy: 'Uluslararası Zirve Yapılacak'


Fransa Cumhurbaşkanı ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Kasım ayından itibaren ekonomik krize karşı uluslararası konferans toplanacağını açıkladı. Sarkozy, Parlamento’nun da yeni bir finansal sistem önerilebilmesi için Avrupa Birliği’nin kurumlarını ortak bir çözüm üretmeye çağırdı.

Avrupa Birliği dönem başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Strasbourg’da vrupalı parlamenterlere seslenerek, dönem başkanlığı çalışmalarını anlattı, Gürcistan ve ekonomik krize karşı nasıl mücadele ettiklerinin ayrıntılarını aktardı. Amerika’dan başlayan ve dünyayı saran kriz karşısında Amerika’nın aldığı “Birinci Paulsonh” planının işe yaramadığını, ancak Avrupa Birliği ortak hareket edince 2. Paulson planının başarılı olduğunu anlatan Sarkozy, başyarıda Avrupa’nın tek ses olarak hareket etmesinin büyük payı olduğunu söyledi.

Piyasaların yatıştırılmasının ardından aynı krizin tekrar etmemesi için önlem alınması gerektiğini savunan Sarkozy, “krizde olanın kapitalizm değil, kapitalist değerlere ihanet edilmesi nedeniyle krizin ortay çıktığı” tespitinde bulundu. Sistemin istismar edilmesinin önlenmesi için bir dizi önlem alınması gerektiğini savunan Fransa Cumhurbaşkanı, Amerika Devlet Başkanı George Bush ile görüşmelerinin ardından, Kasım ayından itibaren uluslararası zirveyi toplama kararı aldıklarını söyledi. Bu toplantıya G-8 ülkeleri ile gelişmiş sanayi ülkelerinin yanısıra Çin ve Hindistan’ın da katılmasını istediklerini söyledi. Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile birlikte Çin yönetimiyle görüşmek üzere bu hafta Pekin’e gideceklerini de duyurdu.

Kasım ayından itibaren seri halinde toplanacak uluslararası zirveler için Avrupa’nın bir hedefi olması gerektiğini belirten Sarkozy, parlamentoyu bu konuda çalışma yaparak ortak bir çözüm üretmeye çağırdı. Sarkoy, dönem başkanlığı olarak hazırlayacakları planın ipuçlarını da aktardığı konuşmasında, dünya’nın 21’inci yüzyıla girdiği halde hala 20’inci yüzyıl kurumlarıyla çalıştığını, ilk yapılması gereken işin uluslararası finans kurumlarının yeniden düzenlenmesi olduğunu söyledi. Fransız politikacı ayrıca devletin parasıyla çalışan hiçbir bankanın, ‘finans cenneti’ olarak adlandırılan İsviçre bankaları gibi bankalarla çalışamayacaklarının altını çizdi.

Zirvede kapitalizmin yeniden yapılandırılması ve yeni bir dünya finans politikasının yanısıra, yeni bir dünya yönetiminin ele alınacağını, bu nedenye Avrupa’nın zirveye çok güçlü ve tek ses olarak katılması gerektiğinin altını çizdi. Sarkozy, Avrupa liderlerini zirve öncesi toplayarak ortak bir plan önerisiyle zirveye katılmayı hedeflediğini de kaydetti.

Yeni Avrupa Göçmen Paktı’nı parlamentoya sunan Sarkozy, krizin Sarkozy, finansal krizin Avrupa’nın kurumlarının da değişmesi gerektiği yönünde güçlü bir mesaj verdiğini söyledi. Aralık ayı içinde AB anayasasının referandumla reddeden İrlanda konusunda bir çözüm takvimi de açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

Sarkozy bu açıklamaları yaparken, Ekonomi Bakanı Christine Lagarde da ülkenin 6 büyük bankasını kurtarkmak için devletin 10.5 milyar Euro aktaracaklarını açıkladı. Ancak yerel önlemlerin yanısıra Kasım ayında toplanacak uluslararası zirveyle alınacak global tedbirler de büyük önem taşıyor.

XS
SM
MD
LG