Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Başbuğ'a Tam Destek


Başbakan Tayyip Erdoğan, PKK'nın Aktütün saldırısından haberdar olmasına karşın Genelkurmay Başkanlığı'nın gerekli önlemleri almadığını öne süren basın yayın organlarını tıpkı Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ gibi sert eleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) 'ölçüsüz ve önyargılı' eleştiriler yapıldığını söyleyen Erdoğan, TSK'ya karşı kampanya yürütülmesinin hesabının iyi yapılmasını istedi.

PKK'nın, 17 Türk askerinin hayatını kaybetmesine neden olan 3 Ekim'deki Aktütün saldırısı sonrasında Genelkurmay Başkanlığı'nın saldırıya karşı gerekli önlemleri alıp almadığına dair tartışmalar kamuoyunun gündemine gelmişti. Bu tartışmalar karşısında Genelkurmay'dan "TSK, üzerine düşeni tüm hassasiyetiyle yapmaktadır" açıklaması gelse de, tartışmaların arkası kesilmemişti. Son olarak 'Taraf' gazetesi 3 Ekim Aktütün saldırısının Genelkurmay Başkanlığı'nca daha önceden bilindiğini belgelerle ortaya koyan bir haber yapmıştı. Haberin hemen üstünden kamuoyuna bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Aktütün saldırısıyla ilgili 'gizli belgelerin' basına sızdırıldığını doğrularcasına "Gizli belgeleri sızdıranlar hakkında adli soruşturma açılacak" ifadesini kullanmıştı. Bu belgeleri kullanan medyaya atıfta bulunurcasına "Durduğunuz yeri iyi bilin" diye sert çıkan Orgeneral Başbuğ, TSK'nın terörle mücadele konusundaki kararlılığına vurgu yapmıştı.

Orgeneral Başbuğ'un ardından Başbakan Tayyip Erdoğan da, TSK'yı eleştirenlere sert çıktı. Başbakanlık’ta yaptığı açıklamada TSK'ya 'ölçüsüz ve önyargılı' eleştiriler yapıldığını belirten Erdoğan, Orgeneral Başbuğ gibi konuşup, "Herkes nerede durduğunu iyi bilmelidir. Biz haklıyız ve doğru yerdeyiz. Gerisini yanlış yerde duranlar düşünsün" dedi. Terörle mücadelenin çok boyutlu olduğunu, asker ve polisin üzerine düşeni en iyi şekilde yaptığını savunan Erdoğan, bunun tersini savunanların şehitlere haksızlık ettiğini öne sürdü. Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığının süreceğini, bu noktada da herkesin beraber hareket etmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, başkalarını eleştirme hakkı olan basının, özeleştiri de sergilemesini istedi. Erdoğan, "Terör sadece bizim değil, insanlığın ortak düşmanıdır" dedi ve medyadan beklentisinin terörün direncinin kırılması, TSK'ya karşı değil de PKK'ya karşı kampanya yürütülmesi olduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG