Erişilebilirlik

Avrupalılardan Krize Karşı Ortak Tavır


Küresel ekonomik krizle mücadele ve giderek eriyen güven ortamını yeniden inşa etme amacıyla adımlarını sıklaştıran Avrupa Birliği, geçen hafta sonunda Euro kullanan 15 ülkenin ve İngiltere'nin katılımıyla Paris'te gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlara Brüksel Zirvesi’nde destek verdi. AB'nin bu kararların arkasında durması ve ortak duruş sergilemekte zorlanmaması krizin yaralarının sarılabilmesi açısından olumlu bir gösterge olarak algılanıyor. Dünyanın artık yeni bir ekonomik düzene ihtiyaç duyduğu da zirveden çıkan önemli mesajlar arasında bulunuyor.

AB üyesi 27 ülkenin liderlerinin onay verdiği önlemler arasında bankaların kendi aralarındaki borçlanma işlemlerine gelecek yılın sonuna kadar devlet güvencesi verilmesi ve batma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bankaların yeniden sermayelendirilmesine olanak tanınması yer alıyor. Liderlerin onay verdiği diğer önlemleri ise finans sistemi açısından çok önemli olan bankaların iflasına kesinlikle izin verilmemesi, vergi mükelleflerinin haklarının korunması ve muhasebe sistemlerinin yeniden düzenlenmesi oluşturuyor. AB liderleri, mevcut koşullar çerçevesinde Avrupa kurallarının hızlı bir şekilde uygulanmasının önemine vurgu yaptılar. Kriz durumunda devreye sokulacak kararların hızlı ve etkin bir şekilde uygulanabilmesi için uyarı, bilgi paylaşımı ve değerlendirme amacıyla mali kriz birimi oluşturulması da karara bağlandı.

Mali sisteme ve bankacılık sistemine olan güvenin korunmasının önemine vurgu yapan AB liderleri, Avrupa finans sektörünün denetlenmesinin güçlendirilmesi gereğine işaret ettiler. Uluslararası alanda yakın işbirliği de zirveden çıkan mesajlar arasında yer aldı.

G8 ülkelerinin kasım ayında küresel finans zirvesi düzenleme kararı da AB tarafından memnuniyetle karşılandı. Tüm AB ülkelerinin, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kurumlarının radikal bir şekilde yeniden yapılandırılmasına destek verdiğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirvenin her şeyin başladığı yer olarak tanımladığı New York’ta yapılmasının iyi bir fikir olacağını söyledi. Küresel ekonomik krizle mücadelede alınan önlemlerin şekillenmesinde öne çıkan bir rol oynamasıyla dikkat çeken İngiltere Başbakanı Gordon Brown da bu zirvenin, krizin üstesinden gelinmesinde önemli rol oynayacağını, bu nedenle de geniş katılımlı olması gerektiğini söyledi.

Ekonomik krizden en önemli darbeyi yiyen AB projesi ise iklim değişikliğiyle mücadele paketi oldu. Ekonomiye yeni yükler bindirmesi kaçınılmaz olan bu paketin kriz ortamında kabul edilmesinin söz konusu olmayacağını savunan İtalya ve Polonya, bu paket dahilinde belirlenen hedeflerde esneklik sağlanmaması durumunda veto yetkilerini kullanacaklarını açıkladılar. Doğu Avrupa ülkeleri de bu iki ülkeye destek verdi. AB zirvesi bugün sona eriyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG