Erişilebilirlik

Almanya'da Kurtarma Paketi Yürürlüğe Giriyor


Küresel ekonomik krize karşı en geniş kapsamlı mali önlemleri alan ülkelerin başında Almanya geliyor. Başbakan Angela Merkel'in ‘yüzyılın dünyada yaşanan en zorlu ekonomik krizi’ olarak yorumladığı kriz için Federal Hükümetin hazırladığı 500 milyar Euroluk kurtarma paketi yürürlüğe giriyor.

Başbakan Merkel’in Pazartesi açıkladığı kurtarma paketinin ardından gelen toparlanma Almanya’nın bankalar, borsa ve para merkezi Frankfurt’da kısa sürdü. Ülke üç gün nefes aldı, ancak şimdi tekrar resesyon endişeleri ön plana çıktı.

Almanya'da borsanın temel göstergesi Frankfurt Borsası DAX endeksi Perşembe seansında yüzde 4.9 değer kaybederek 4622 puan oldu. Avrupa Birliği’nin motoru ve aynı zamanda en büyük ekonomisi olan Almanya, zor durumda olan bankalara yardım etmek için toplam 500 milyar Euro tutarında bir paket hazırlamıştı. Federal Meclis’deki oylamada büyük çoğunlukla kabul edilmesi beklenen paketin 400 milyar Euroluk kısmı bankalara yönelik garantilerden, 80 milyar Euroluk kısmı bankaların sermayelendirilmesinden ve 20 milyar Euroluk kısmı ise zararların telafisi için sigortadan oluşuyor.

Bankalar gerektiğinde 2009 yılının sonuna kadar bu fondan yararlanabilecekler. Ancak Erlangen Üniversitesi Ekonomi bölümü başkanı Profesör Şefik Alp Bahadır gibi birçok ekonomist Merkel’in paketinin büyük riskleri beraberinde getirdiğini, karşılıksız yardım olarak algılanabileğini düşünüyor.

Angela Merkel, piyasaları sakinleştirebilmek ve kamuoyunu ikna edebilmek için sürekli soğukkanlı kalmaktan ve kriz nedeniyle konjonktürel çöküş beklemediğinden yana açıklamalar yaparken, Alman basınının tanımlamasıyla, ağır bir darbe yedi. Başbakan finans sektörünün yeniden düzenlenmesi için gerekli olan ön çalışmayı yapması için Federal Banka Bundesbank’ın eski Genel Müdürü Hans Tietmeyer başkanlığında bir uzmanlar heyetinin oluşturulacağını açıkladı, ancak Tietmeyer bu görevi üstlenemeyeceğini bildirerek Merkel’i çok zor durumda bıraktı. Merkel şimdi güvenilir yeni bir isim arayışında.

Bu arada 2009 yılı için Almanya'nın büyüme tahminini resmi merciler de düşürdü. Ekonomi Bakanı Michael Glos, finansal piyasalardaki kriz nedeniyle gelecek yıl için yüzde 1,2 olan büyüme tahmininin yüzde 0,2'ye düşürüldüğünü belirtti. Ekonomi çevreleri düşen büyümeye paralel işsiz sayısında çok ciddi artışlar bekliyor. Profesör Bahadır’da istihdamda zararları sınırlamak için hükümetin işgücü piyasası reformlarına gitmesi gerektiğini savunuyor.

Almanya’da 2005 yılında işsiz sayısı 5 milyonun üzerine çıkmış, son üç yılda alınan önlemler ve reform paketleri sonucunda 3 milyona indirilmişti. Uzmanlar global ekonomik kriz nedeniyle 2009 için ortalama 4 milyon işsizden yola çıkıyorlar.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG