Erişilebilirlik

14 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times Türkiye’de gençler arasında artan dindarlığa dikkat çekiyor. Sabrina Tavernise imzalı haberde, Türkiye’nin diğer Müslüman ülkelere kıyasla daha modern olduğu belirtiliyor ve bu durumun İslamcı gençleri de etkilediği vurgulanıyor:

"Türkiye’deki gençler özgürlük ile dindarlık, modern ile geleneksel arasındaki çizgiyi yeniden çiziyor ve böylece Doğu ile Batı arasındaki farklılıklar, giderek belirsizleşiyor. Türkiye’deki geleneksel kurallar, modern yaşamla bütünleşiyor. Cep telefonlarını, iPod’ları ve İnterneti günlük yaşamın parçası haline getiren ekonomik büyüme, gençlerin yaşamını da değiştiriyor. Gençler, geçmişe kıyasla artık Batıyla daha fazla bütünleşmiş durumda. Türk gençleri şimdi 60 saatlik çalışma haftası ve teknolojik gelişme arasında dini görevlerini nasıl yerine getireceklerini, yükselen Batı kültürünün değerleriyle Doğunun geleneklerini nasıl bütünleştireceklerini tartışıyorlar."

Washington Post küresel mali krize karşı büyük ülkelerin geç de olsa ortak bir strateji benimsemesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Gazete, uygulanan ortak stratejinin olumlu sonuçlar vermeye başladığını da kaydediyor:

"Küresel çözümün her ülkede uygulanış biçiminde farklılıklar olacaktır. Sorunun büyüklüğü, bir dizi farklı yöntemin devreye sokulmasını gerektiriyor. Asıl önemli olan şey, Amerika’nın küresel kurtarma planını tam olarak desteklemesi ve bu plana uygun hareket etmesidir. Bu çabanın ilk gününde alınan sonuç, cesaret vericiydi. Dün piyasalarda yaşanan düzelmenin devam edip etmeyeceği ise, oluşturulan uluslararası ittifakın kararlılığını sürdürüp sürdürmeyeceğine bağlı."

USA Today ise daha bir ay önce Lehman Brothers’ın batışına göz yuman Bush yönetiminin, şimdi sorunlu bankaların hisselerini almaya başlamasını büyük bir değişim olarak görüyor. Gazete, devletin ekonomideki rolüyle ilgili bu değişimin bir zorunluluk olduğunu vurguluyor:

"Tıpkı Bush yönetimi gibi biz de, devletin ekonomiye müdahalesi yerine serbest piyasa koşullarını savunuyorduk. Ancak olağanüstü dönemler, olağanüstü önlemleri gerektirir. Yönetimin bankalara yaptığı yatırım geçici ve pasif olduğu sürece, bunu sosyalizme yönelme olarak değerlendirmemek gerekir. Piyasalarda güven tesis edilir edilmez, yönetim, bankalardaki hisselerini satmalı, ancak finans sektöründe daha uygun düzenlemeler de yapmalıdır."

Los Angeles Times Amerika’daki bölünmüşlüğün aşılmasında yeni seçilecek başkana büyük bir görev düştüğünü hatırlatıyor. Gazete, bu konuda Obama’nın McCain’e göre daha umut verici bir portre çizdiği yorumunda bulunuyor"

"Birlik mesajı veren Obama’nın kendi yaşam öyküsü, ne demek istediğini de ortaya koyuyor. Amerika’da etnik bölünmenin aşılmasının somut bir kanıtı olan Obama, ülkenin yaralarını sarma çağrısında bulunuyor. McCain ise, yıllardır gerektiğinde kendi partisi içindeki aşırı uçlara bile karşı çıkarak partiler üstü bir politika sergilemesine rağmen, başkan adaylığı sürecinde bu tavrını bir kenara bıraktı. McCain bir asker ve bir senatör olarak bu ülkeye verdiği hizmetler, saygıyı hak ediyor. Ancak, ülkeyi en iyi kimin birleştirebileceği konusunda, ülkedeki bölünmüşlükleri artıran bir kişiye güvenemeyiz."

XS
SM
MD
LG