Erişilebilirlik

Livni ile Barak Anlaştı


Kadima Partisi'nin yeni lideri Tzpi Livni İsrail'in 2. kadın başbakanı olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Livni ülkenin ikinci büyük partisi İşçi Partisi ile yeni koalisyon üzerinde taslak anlaşmayı imzaladı.

İsrail'de, Başbakan Ehud Olmert'in, hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa etmesinin ardından Kadima başkanlığına seçilen ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin Kadima Partisi ile meclisin ikinci güçlü grubu Ehud Barak'ın İşçi Partisi, yeni koalisyonu kurma konusunda uzlaşmaya vardı. Haberin açıklanmasının ardından kamuoyunda Livni'nin İsrail 'in ikinci kadın başbakanı olacağı yolundaki inanç da arttı. Olmert'in istifası sonrasında hükümeti kurmakla görevlendirilen Livni eğer İşçi Partisinden sonra meclisteki diğer partilerden de destek alabilirse Golda Meir'den sonra İsrail 'in ikinci kadın başbakanı olacak.

İsrail medyasının haberlerine göre Kadima ve İşçi Partileri koalisyon taslağı üzerinde 17 saat süren sıkı pazarlıklar sonrasında uzlaşmaya varabildi. Ve imzalanan metne göre İşçi Partisi pek çok isteğinde geri adım atmak durumunda kaldı.

Kadima milletvekili Tzahi Hanegbi ile İşçi partisinden Efi Oşaya tarafından imzalanan taslak anlaşmaya göre, İşçi Partisi Başkanı Ehud Barak Başbakan Birinci Yardımcısı pozisyonunda görev alacak.

Ancak Suriye ile yapılacak müzakerelerin de başkanlığını yürütmek isteyen Barak, bu isteğinde sonuca varamadı. Barak Suriye ve Filistin Yönetimi ile müzakerelere başkanlık edemeyecek ancak görüşmelere dahil olacak.

Bunların yanısıra Barak'ın, taslak anlaşmadaki pek çok hükme onay verdiği, daha önce Kadima ile anlaşmak için ileri sürdüğü koşullardan hiçbirini elde edemediği bildirildi.

İşçi Partisi Başkanı, üniversite harçlarının dondurulması, öğrenci ödeneklerinin yükseltilmesi gibi sosyal talepleri ve dolayısıyla bütçenin de artırılması yolundaki taleplerinden de geri adım attı.

Barak, adalet sisteminde yapılacak yasal değişiklik önerileri üzerinde veto hakkına sahip olmakla birlikte, yargıda atama komisyonunda yeni temsilci bulundurma talebini de kabul ettiremedi.

Kadima ile İşçi Partisi'ni koalisyon için bir araya getiren taslak anlaşma imzalandı ancak taraflar arasında halen pazarlıklar sürüyor. İsrail Sukot bayramına girdiği için görüşmelere ara veren taraflar gelecek hafta itibari ile masaya geri dönecek ve anlaşmaya nihai şekli Livni ve Barak verecek.

XS
SM
MD
LG