Erişilebilirlik

McCain'den Yeni Ekonomik Plan


Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain, Amerikan halkına mali krizle mücadelede yardımcı olma amacıyla yeni bir ekonomik plan açıkladı.

McCain, Pennsylvania’da düzenlenen bir seçim mitinginde planını açıklarken işsizlik sigortasından vergi alınmayacağını ve emekli işcilere tasarruflarını korumada hükümetin yardımcı olacağını söyledi. McCain, hükümetin ipotek borçlarını ödeyemeyen Amerikalılara evlerini hacizden kurtarmaları için düşük faizli kredi açacağını da belirtti.

Dün de Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama planını, Ohio eyaletinin Toledo kentinde yaptığı bir konuşmayla seçmenlere sundu.

Plan, Amerika’da istihdam sağlayacak şirketlere geçici vergi kredisi öneriyor. Obama’nın planı, kişisel emeklilik fonlarından 10 bin dolara kadar, cezasız para çekebilme hakkı da tanıyor. Plan ayrıca, konut kredilerini ödeyemeyen kişilerin evlerine haciz gelmesinin, 3 ay için durdurulmasını öneriyor.

Amerika’da yapılan son iki kamuoyu araştırması Demokrat Parti Başkan adayı Barack Obama’nın, Cumhuriyetçi rakibi John McCain’den önde gittiğini gösteriyor.

Obama, Zogby araştırma kurumuna göre 6, CNN televizyonuna göre ise 10 puan öne geçti.

İki aday yarın akşam televizyon açık oturumunda son kez karşı karşıya gelecek.

XS
SM
MD
LG