Erişilebilirlik

Rusya Tampon Bölgeden Çekiliyor


Rusya Ağustos ayından bu yana süren Gürcistan krizine, askerlerini tampon bölgelerden çekerek son verdi. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, AB ile yaptıkları anlaşmanın bitiş tarihinden iki gün önce Gürcistan’dan tamamiyle çekildiklerini açıkladı. Gürcistan yönetimi ve AB gözlemcileri de çekilme açıklamasını doğruladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB-Rusya stratejik ortaklık görüşmelerinin yeniden başlayacağını duyurdu.

Fransa’nın Leman Gölü kenarısındaki turistik kenti Evian, ülke diplomasisinde önemli bir rol oynuyor. 1960’lı yıllarda tarihi Cezayir buluşmasından, geçtiğimiz yıl yapılan G-8 toplantılarına kadar pekçok önemli olaya ev sahipliği yapan Evian Dünya Politika Konferansı’nın birincisine katılan 20 devlet başkanı ve 500 konuğu da ağırladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün programı dolayısıyla son anda iptal ettiği Evian toplantısına Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile evsahibi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy damgasını vurdu. Medvedev, dünya diplomasisinin buluştuğu salonda Rusya’nın bir kaç saat içinde Gürcistan’daki askerlerini çekeceğini duyurdu

Medvedev, Ağustos ayı boyunca yaşanan Gürcistan krizine, Avrupa Birliği ile imzaladığı uzlaşma metninde öngörülen Cuma gününden iki gün önce noktayı koydu. Gürcistan’daki tampon bölgelerden askerlerini bütünüyle çektiklerini kaydeden Medvedev, ‘Yeni Güvenlik Paktı’ önerisini yineledi; Rusya ve Batı arasında yeni bir pakt oluşturmasını istedi. Konuşmasında Amerika’yı ve NATO’yu sert bir dille eleştiren Rusya Devlet Başkanı, piyasaları alt üst eden küresel finans krizi ile Gürcistan krizinden Amerika’yı sorumlu tuttu. Medvedev, Avrupa Birliği’nin krizdeki yapıcı rolünü taktir ettiklerini de vurguladı.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Nicolas Sarkozy ise krizin çözümündeki payını inkar etmeyerek, bundan böyle Rusya ile Avrupa Birliği arasında yeniden diyalog kurulabileceğini duyurdu.

Sarkozy, Gürcistan krizine çözüm aramak amacıyla Cenevre’de, tarafların katılımıyla 15 Ekim’de toplanacak zirveye, Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ve yalnızca Rusya’nın tanıdığı Güney Osetya ve Abhazya’nın da katılabileceğini işaret etti. Zira Moskova iki bölge temsilcisi katılmadan zirveden sonuç alınamayacağını savunuyordu. Sarkozy, Rusya’nın taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle askıya alınan Avrupa Birliği-Rusya stratejik ortaklık görüşmelerinin de yeniden başlayacağını kaydetti. Sarkzoy, Rusya’nın da katılımı ile 2009 yılı sonunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı AGİK’in toplanmasını da önerdi.

XS
SM
MD
LG