Erişilebilirlik

Merkez Bankaları'ndan Faiz İndirimi


Merkez Bankaları faiz oranlarını düşürdü. Amerika, İngiltere, İsviçre, İsveç ve Kanada Merkez Bankalarıyla Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 50 baz puan indirdi.

Amerika Merkez Bankası faiz oranını yüzde 2'den yüzde 1,5'e indirdi. İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yüzde 5'ten yüzde 4,5'e; Avrupa Merkez Bankası da faiz oranını yüzde 4,25'ten yüzde 3,75'e indirdi.

Çin Merkez Bankası faiz oranını 27 baz puan düşürdü.

Merkez Bankaları'nın faiz indirimi kararından sonra büyük düşüş yaşanan borsalarda kısa süreli toparlanma görüldü.

Borsalarda Büyük Düşüş Yaşandı

Dün New York Borsası’ndaki endekslerin yüzde 5 oranında değer kaybetmesinden sonra bugün, Asya ve Avrupa endekslerinde de büyük düşüş yaşandı.

Geçen hafta Amerika’nın 700 milyar dolarlık kurtarma paketini onaylaması; Amerika Merkez Bankası’nın piyasalara kısa vadeli kredi sağlaması; ve son olarak İngiltere’nin 87 milyar dolarlık kurtarma paketini açıklamasına rağmen piyasalarda güven sağlanamadı.

Japonya’da Nikkei endeksi, yüzde 9 oranında gerileyerek 1987 yılından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Tokyo borsasındaki değer kaybı, Toyota şirketinin kârının bu yıl yüzde 40 oranında gerileyeceği haberleri üzerine başladı.

Hong Kong Hang Seng endeksi, yüzde 8 oranında değer kaybıyla kapanırken, birinci seansta yüzde 10 oranında gerileyen Endonezya borsası kapatıldı.

Bu arada, Londra hükümeti, bugün İngiltere’nin en büyük bankalarına destek vermek amacıyla 87 milyar dolarlık kurtarma paketini açıkladı. Kurtarma paketinin açıklanmasına rağmen erken saatlerde Avrupa borsalarındaki düşüş sürdü. Merkez Bankalarının faiz indirimi kararından sonra Avrupa borsalarındaki endekslerde topralanma görülüyor.

XS
SM
MD
LG