Erişilebilirlik

ABD'den Suriye'ye Lübnan Uyarısı


Amerika, Şam’da geçen ay düzenlenen terör saldırısının ardından Suriye’yi, Lübnan’a yeniden müdahale etmeme konusunda uyardı. Suriye, saldırının Lübnan’da üslenen militanlar tarafından düzenlendiğini iddia ediyor. Amerikalı yetkililer, Suriye’nin Lübnan sınırındaki askeri faaliyetlerinin yakından izlendiğini açıkladı.

Amerikalı yetkililer, Suriye’nin Lübnan sınırındaki askeri faaliyetlerinden kaygı duyuyor. Washington, Şam hükümetinin son terör saldırılarını bahane ederek Lübnan’a girmemesi konusunda uyardı.

Suriyeli yetkililer, 27 Eylül’de Şam’da düzenlenen bombalı saldırıdan, Lübnan’da üslendiği iddia edilen El Kaide militanlarını sorumlu tutuyor. Suriye güvenlik teşkilatının yakınında meydana gelen patlamada 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Şam’daki saldırının iki gün ardından da Lübnan’ın Trablus kentinde, askeri otobüs yakınında bomba yüklü bir araç patlamış, aralarında dört askerin de bulunduğu beş kişi ölmüştü. Saldırıdan bölgedeki dinci militanlar sorumlu tutuldu.

Amerika iki saldırıyı da kınadı. Washington, özellikle Şam’daki bombalı saldırının Ramazan ayında düzenlendiğine dikkati çekerek, bu saldırıyı “insanlık dışı” diye tanımladı.

Bununla birlikte Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, son saldırının Suriye’ye, Lübnan’a yeniden asker sokma gerekçesi vermemesi gerektiğini söyledi:

Robert Wood, Suriye’nin Lübnan’a askeri müdahalesinin kabul edilemez olduğunu, Şam ve Trablus’ta son düzenlenen terör saldırılarının Suriye’nin bu ülkeye askeri müdahalesi ve içişlerine karışması için bahane oluşturmaması gerektiğini kaydetti.

Lübnan sınırından gelen son haberlere göre Suriye, sınır bölgesine yaklaşık 10 bin asker sevketmiş durumda. Sınır Trablus’a çok uzak sayılmaz.

Lübnanlı yetkililerse Trablus’taki militanlara karşı kendi önlemlerini almaya çalışıyor. Lübnan ordusu geçen yıl yakındaki bir Filistin mülteci kampında, aşırı dinci militanlarla haftalar süren çatışmalara girmişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Lübnan hükümetinin hem askeri hem de siyasi anlamda bu sorunları, Suriye’nin müdahalesi gerekmeksizin kendisinin çözmesi gerektiğini savundu. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Şam hükümetinin, uluslararası toplumun sempatisini kazanmak için Lübnan’ın içişlerine karışmaması gerektiğini çok iyi bildiğini belirtti.

Suriye birlikleri, uluslararası toplumun baskısı sonucu 2005 yılında Lübnan’daki askeri varlığını sona erdirmişti. Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’nin bombalı saldırı sonucu ölmesinin ve Birleşmiş Milletler’e bağlı uzmanların saldırıda Suriyeli yetkililerin payı olduğuna işaret etmesinin ardından Washington ve Şam arasındaki ilişkilerde kriz yaşanmıştı.

Ancak son birkaç hafta içinde Amerika ve Suriye arasındaki ikili ilişkiler artmış durumda. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, iki hafta önce Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları sırasında kısa bir süreliğine de olsa, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le biraraya geldi. Muallim, Rice’ın yanı sıra Amerika dışişleri bakanının Yakın Doğu’dan sorumlu yardımcısı David Welch’le de görüştü.

XS
SM
MD
LG