Erişilebilirlik

Ekonomik İstikrarsızlık Devam Ediyor


Amerikan hükümetinin girişimlerine rağmen dünya borsalarındaki çalkantı devam ediyor.

Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 3 kayba uğrarken Avustralya borsaları yüzde 2 oranında değer kazandı.

Tayvan, Singapur, ve Güney Kore borsalarında da bir miktar artış oldu.

Uzakdoğu borsalarındaki artışa, Avustralya Merkez Bankası’nın iskonto faiz oranında son 16 yılın en büyük indirimini yapması sebep oldu.

New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi, dün yüzde 3 buçuk oranında değer kaybederek son 4 yıldır ilk kez 10 bin puanın altına indi.

Borsayla birlikte petrol fiyatları da düşmeye devam ediyor. Birkaç ay önce varil başına 150 dolara çıkan fiyatlar dün 90 dolara kadar düştü.

Başkan Bush, kurtarma paketinin işe yaraması için zaman gerektiği görüşünde.

Uzmanlar Amerikan ekonomisinde gerileme yaşanmaya başlayıp başlamadığını tartışırken Kongre, ekonominin nasıl bu hale düştüğünü anlamaya çalışıyor.

New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi, dün yüzde 3 buçuk oranında değer kaybederek son 4 yıldır ilk kez 10 bin puanın altına indi. Başkan Bush, 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin etkilerinin görülebilmesi için işe sabırlı olunmasını istedi, finans sistemine güvenin sağlanması için zamana gerek olduğunu savundu.

Temsilciler Meclisi ise ekonomik krizin kaynaklarını arıyor. Milletvekilleri dün batık Lehman Brother’s yatırım şirketinin eski başkanı Richard Fuld’ı sorguya çekti. Birçok uzman krizin yoğunlaşmasından Lehman Brothers şirketinin geçen ay batmasının yarattığı paniği sorumlu tutuyor.

Basın yayın organlarında çıkan haberlere göre, Richard Fuld 2000 yılından bu yana 480 milyon dolar tutarında maaş ve ikramiye aldı.

Temsilciler Meclisi Denetim Komisyonu Başkanı Henry Waxman, Fuld’a, şirket batmak üzereyken üst düzey yöneticilere milyonlarca dolar tutarında ikramiye verilmesinin doğru olup olmadığını sordu. Lehman Brothers’ın eski Başkanı bu soruya “mali sistem bazen işliyor bazen işlemiyor” diye cevap verince Waxman “öyle görülüyor ki sizin için her zaman işliyor” dedi.

Sistemin sıradan vatandaş için işlemediğini hatırlatan Waxman, “Ama 700 milyar doları onlar ödeyecek” dedi. Sistemin sıradan vatandaş için işlemediğini hatırlatan Waxman, “Ama 700 milyar doları onlar ödeyecek” dedi.

Lehman Brothers’ın eski Başkanı Richard Fuld ise şirketin batmasından sorumlu olduğunu kabul etti ancak aldığı kararları ve attığı adımları savundu.

O dönemde elinde bulunan bilgilere göre hareket ettiğini ve temkinli davrandığını belirten Fuld, “Saati geriye çevirmek mümkün olsaydı farklı davranır mıydım? Evet davranırdım dedi.
Richard Fuld, yıllarca başkanlığını yaptığı Lehmans Brothers yatırım şirketinin batmasından basın yayın organlarında çıkan sansasyonel haberleri ve yatırımcıların paniğe kapılmasını sorumlu tuttu.

Lehman Brothers’ın batmasına gözyumam Bush yönetimi, bir gün sonra iflasın eşiğine gelen AIG Sigorta şirketini 80 milyar dolar vererek batmaktan kurtardı.

Lehmans Brothers’ın eski Başkanı Fuld, AIG Sigorta şirketini kurtaran Federal hükümetin, neden kendi şirketini batmaktan kurtarmadığını ömrünün sonuna kadar merak edeceğini söyledi.XS
SM
MD
LG