Erişilebilirlik

Korsanlarla Mücadele Sürüyor


Somali açıklarında kaçırılan Ukrayna gemisini korsanlardan geri alma çabaları sürüyor.

Korsanlar, gemiyi ve 21 kişilik mürettebatını serbest bırakmak için 20 milyon dolar fidye istemişti.

Somalili korsanların kaçırdığı askeri malzeme yüklü Ukrayna şilebi Amerikan savaş gemileri tarafından kuşatılmış durumda.

Kenya’nın Mombasa limanına giderken kaçırılan şilepte, çok miktarda silah ve cephanenin yanı sıra Rus yapısı 33 adet T-72 tankı da bulunuyor.

Merkezi Kenya‘da bulunan Doğu Afrika Denizcileri adlı derneğin başkanı, şilepteki askeri malzemenin Kenya’dan karayoluyla Güney Sudan’a taşınacağını söylemişti.

Andrew Mwangura adlı dernek başkanının, yalan haber yaydığı iddiasıyla dün tutuklandığı öğrenildi.

Birleşmiş Milletler’ın aracılığıyla Güney Sudan’daki isyancılarla Hartum hükümeti arasında sağlanan anlaşma bölgeye silah gönderilmesini yasaklıyor.

Somali, Etiyopya ve Yemen arasındaki alan Hint Okyanusunu Kızıldeniz üzerinden Akdeniz’e bağladığı için dünyada deniz trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden.

Uluslararası Deniz Örgütü'ne göre korsanlar son 5 yıl içinde bin 716 gemiye saldırdı. Örgütün kayıtlarına göre her yıl 4-5 Türk gemisi de saldırıya uğruyor.

Gemi ve mürettebatlarını günlerce bazen haftalarca alıkoyan korsanlar, daha sonra gemi sahibinin, yüz binlerce dolar tutarında ödeme yapmasıyla gemileri serbest bırakıyorlar.

Chatham House adlı bir İngiliz örgütüne göre Somalili korsanlar bu yıl içinde 60 gemi kaçırdı ve toplam 30 milyon dolar fidye aldı.

Örgüt, fidye gelirinin bir bölümünün Somali’de şeriat devleti kurmak isteyen dinci gruplara gittiğini ve bunlar arasında el Şabap adlı terör örgütünün bulunduğunu ileri sürüyor.

Deniz taşımacılığıyla ilgili bir Danimarka şirketine göre şu anda korsanların elinde 374 rehine bulunuyor. Şirket, rehine alınan denizcilerin serbest bırakılmadan önce ortalama 5 hafta esir tutulduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG