Erişilebilirlik

Karzai Molla Ömer'e Barış Teklifinde Bulunmuş


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, kaçak Taleban lideri Molla Ömer’i arayarak barış çağrısı yaptı. Karzai, Taleban’ın direniş faaliyetlerine son vermesine yolaçacak görüşmelere yardım etmesi için Suudi Arabistan Kralı’nın yardımını da istedi. Öte yandan komşu Pakistan’da, ulusal istihbarat örgütüne yeni bir başkan atandı.Örgütün, Taleban ile geçmişte kurduğu yakın işbirliğini devam ettirdiği önesürülüyor.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, son iki yıldır Suudi Arabistan Kralı Abdullah’la temasta olduğunu, kraldan Afgan hükümetiyle Taleban lideri Molla Ömer arasında barış görüşmelerine yardımcı olmasını istediğini açıkladı.

Hamid Karzai, bu açıklamayı Ramazan Bayramı’nın ilk gününde biraraya geldiği gazetecilere yaptı.

Afganistan Devlet Başkanı, İslam dünyasının lideri olarak seslendiği Suudi Arabistan Kralı’ndan, ülkesinde barış, güvenlik ve uzlaşma sağlanmasına yardım etmesini istedi. Karzai, Taleban lideri Molla Ömer’le barış çağrısını da yineledi.

Molla Ömer’i “Kardeşim” diye tanımlayan Karzai, Taleban liderinden kan dökülmesine son vermesi ve başkente dönerek Afganistan’ın barış ve istikrarı için çalışması çağrısında bulundu.

Hamid Karzai bununla birlikte, Afgan politikacıların Suudi Arabistan’daki bazı Taleban unsurlarıyla doğrudan temasta bulunduğu haberlerini yalanladı. Karzai, yolladığı temsilcilerin Pakistan ve Suudi Arabistan’da temaslarda bulunduğunu , ancak direnişçilerle görüşmelerin Afganistan topraklarında yapılacağını kaydetti.

Afganistan’da direnişçi saldırıları son bir yıldır arttı. Amerikalı komutanlar da direnişçilerle mücadele için ülkedeki asker sayısının artırılması çağrısında bulunuyor.

Afganistan’ın güneyindeki son saldırılarda üç Koalisyon askeri, yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu öldü. Bu yıl içinde Taleban’la girişilen çatışmalarda 220’den fazla yabancı asker öldü. Bu, 2001 yılında Afganistan’a müdahaleden bu yana bir yılda verilen en büyük kayıp oldu.

Gerek Afganistan, gerekse Koalisyon’a bağlı komutanlar, Taleban direnişçilerinin Pakistan’da üslendiğini ve sık sık sınırı geçerek Afganistan içlerinde saldırı düzenlediğini savunuyor. Pakistan’daki ulusal istihbarat dairesinin de bu direnişçilere destek verdiği iddia ediliyor.

Daire’nin başına yeni atanan Pakistanlı Korgeneral Ahmed Şucaa Paşa, bu iddiaları yalanlıyor. Ahmed Şucaa Paşa, Taleban ve el Kaide militanlarının üslendiği Pakistan’ın aşiret bölgelerinde yürütülen operasyonlardan sorumlu.

XS
SM
MD
LG