Erişilebilirlik

Gül: 'Diyalog Şart'


Birleşmiş Milletler toplantılarına katılan ve New York’ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Osetya ve Abhazya’daki son gelişmeleri örnek göstererek, Kafkaslarda donmuş sorunları kendi haline bırakmanın tehlikelerine dikkati çekti.

Amerika’nın Sesi Radyosu Azerbaycan Yayın Bölümü muhabirlerinden Aliekber Raufoğlu’nun sorularını yanıtlayan Gül, Ermenistan ziyaretini değerlendirdi ve bölgedeki sorunların çözülmesi için diyaloğun şart olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Ermenistan’a açılımı New York’ta da devam etti. Cuma günü, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan’la görüştü. Bakanların yakında yeniden bir araya geleceği belirtildi.

Ermenistan açılımının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül bölge ülkelerinin Kafkas İstikrar ve İşbirliği platformuna da destek verdiğini söyledi.

Gül, Rusların da bölgede herhangi bir gerginliği arzu etmediğini savundu. Sorunların çözümünde diyaloğun şart olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Gürcistan’ın toprak ve siyasi bütünlüğünü desteklediğini de vurguladı.

Gül bölgede istikrarın sağlanmasıyla enerji ticaretinin daha da arttırılabileceğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Amerika’nın Sesi Radyosu Azerbaycan Yayın Bölümü'ne yaptığı açıklamayı yukarıdaki Windows Media bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG