Erişilebilirlik

Merkel'e Türkler'den Tepki


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in göçmenlerle ilgili sert çıkışı Almanya’da yaşayan Türkler tarafından tepkiyle karşılandı.

Almanya gündeminden düşmeyen konuların başında bu ülkede yaşıyan göçmenlerin entegrasyonu, yani topluma uyumları geliyor. Çok uzun bir süre konuyu gerekli ciddiyetle ele almadığı, sorunların üzerine gitmediği için eleştirilen Almanya, bu bağlamda son iki-üç yılda somut adımlar atmaya başladı. Yılda iki kez Alman yetkililerle göçmenlerin temsilcilerinin bir araya geldiği ‘Uyum Zirvesi’ ve ülkedeki Müslümanlarla devlet kurumları arasındaki işbirliğini sistematikleştirmeyi amaçlayan ‘İslam Konferansı’, Başbakan Angela Merkel’in öncülük ettiği ve genelde olumlu yorumlar alan girişimler oldu.

Buna karşılık, aynı süreçte Yabancılar Kanunu’nun sertleştirilmesi, Almanya’ya gelmek isteyen yabancılardan Almanca bilmelerinin talep edilmesi ve 1 Eylül’de yürülüğe konulan ‘Vatandaşlık Testi’ eleştirilen noktalar oldu. Bu tartışmalarda iktidardaki Birlik Partileri, göçmenlerin topluma uyumunu dil yetkinliğine, daha doğrusu Almanca bilgi seviyesine bağladı. Ancak Birlik Partileri’nin de başkanı olan Merkel, geçen iki yılda yumuşak ve uzlaşı arıyan üslubu ile dikkati çekti. O yüzden Merkel’in Pazar günü Avusturya halk Partisi’nin kongresindeki sözleri Almanya’daki Türk göçmen temsilcileri arasında şaşkınlık yarattı.

Merkel, Almanya’da çokkültürlülüğün iflas ettiğini öne sürdü. Ortak yaşam için Alman değerlerinin kıstas sayılması gerektiğini savunan Başbakan ülkede yaşıyan göçmenlerden uzun bir süreden bu yana ilk kez ‘yabancılar’ olarak bahsetti ve yabancı çocuklarının yeteri kadar Almanca bilmediğini, bunun da kabul edilemez olduğunu öne sürdü. Türk örgütlerinin temsilcileri Merkel’in sözlerini 90lı yılların popülist sloganlarına dönüş olarak nitelerken, Yeşiller Partisi federal milletvekili Ekin Deligöz, Merkel’in yaptığını ‘göçmenlerin gerçekliğine karşı ayıp’ olarak tanımlıyor.

Berlin’deki siyasi yorumculara göre, Merkel göçmenler politikasındaki bu radikal dönüşle, bu hafta sonunda Bavyera eyaletinde yapıalcak eyalet seçimleri öncesinde pozisyonunu yeniden belirledi. Merkel’in sözleri göçmenler politikasının en sert olduğu Bavyera’daki Birlik Partileri’nin Hristiyan Sosyal Parti kanadına destek olarak değerlendirliyor ve aynı zamanda gelecek yıl yapılacak genel seçimler için de ilk sinyal olarak yorumlanıyor. Bremen Üniversitesi Çokkültürlülük Kürsüsü Başkanı profesör Yasemin Karakaşoğlu, Merkel’in çokkültürlülük kavramı üzerinden siyaset yapmasının, ülkedeki göçmenleri kazanmak yerine kaybetme anlamına geldiğini savunuyor.

Bu arada Bavyera’daki seçimler için geri sayım devam ediyor. 9 milyonun üzerinde seçmenin katılacağı seçimlerde beş Türk kökenli aday da bulunuyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG