Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Türkiye Krizi Aşar'


Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin küresel düzeyde yaşanan ekonomik krizi 'asgari etkiyle' aşacağına inandığını belirtirken, kriz sürecinin Türkiye için 'fırsat' olabileceğini de söyledi. Türkiye ekonomisinin, tarihinin sağlamlılığını yaşadığını öne süren Erdoğan, "Bugün devasa küresel krizlerle baş edebilecek bir yapıya kavuştuk" diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, dünya genelinde yaşanan kredi krizi sürerken, Türk ekonomisinde yaşanan gelişmeleri bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Türk ekonomisinin dışsal şoklar karşısında dayanıklılığını ispat ettiğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmanın tamamen dışında kalamayacağını da dile getirdi. Erdoğan; Ortadoğu, Afrika ve diğer bölgelerin ihracattaki payının arttığını, bu nedenle küresel büyümedeki yavaşlamanın ihracattaki etkisinin sınırlı kalmasının beklendiğini kaydetti.

Mali disiplinin dışsal şoklara karşı en önemli direnç kaynaklarından biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, mali disiplin konusundaki 'kararlı ve titiz’ uygulamaların süreceğini, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye yönelik hazırlanan kapsamlı stratejinin de önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacağını anlattı. Erdoğan, "Kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı bakımından birçok AB ülkesinden daha iyi durumdayız. Kamu borcunun GSYH’ye oranı AB üyesi ülkelerde ortalama yüzde 60 iken bizde 2007 sonunda yüzde 39 düzeyine kadar çekildi" diye konuştu. Arz yönlü fiyat baskılarının kalkmasıyla birlikte enflasyonun düşeceğini kaydeden Erdoğan, yabancı sermaye girişinin de yıl sonunda 15 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini dile getirdi. Erdoğan, bankaların ve piyasaların likidite durumunun yakından izlendiğini de belirtti ve sektörün aktif kalitesinin sağlamlığını koruduğunu vurguladı.

IMF'le Devam

Erdoğan, IMF ile ilişkilere nasıl devam edileceği konusunda “Çalışmalar son safhada. Nihai kararı önümüzdeki ay veya Kasım gibi kesin veririz. Görüşmeleri neticelendirip bir mutabakat içinde bir neticeye varacağız ve kararımızı açıklayacağız” diye konuştu. Faizlerin düzeyine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, hükümetin Merkez Bankası'na bir müdahalesinin sözkonusu olmadığını ancak faizlerin biraz daha düşürülebileceğini dile getirdi. Erdoğan, "Sabit kurdan değil, dalgalı kurdan yanayız. Sabit kur uygulaması olsaydı geçmişteki krizleri yaşardık" diye konuştu. Erdoğan, öncelikle Halkbank olmak üzere özelleştirmelerde, piyasalardaki atmosferi koklayacaklarını ve ona göre hareket edeceklerini anlattı. Yeni bir vergi getirmeyi düşünmediklerini de söyleyen Başbakan Erdoğan, kayıt dışının ortadan kaldırılmasıyla vergi oranlarını düşüreceklerini belirtti.

XS
SM
MD
LG