Erişilebilirlik

Gül New York Temaslarına Başladı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül New York’ta temaslarına başladı.

Gül, Birleşmiş Milletler'deki temaslarının ilk gününde Genel Kurul'un 63’ncü dönem başkanı Miguel D'Escoto Brockmann’la görüşecek.

Gül, bugün ayrıca BM Genel Kurulunda düzenlenecek ''Afrika'nın Kalkınma İhtiyaçları'' konulu toplantının açılışına katılacak ve bir konuşma yapacak. Gül daha sonra aralarında İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da bulunduğu çeşitli ülkelerin devlet başkanlarıyla ikili görüşecek.

Cumhurbaşkanı Gül, dün Türkevi'nde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş’le biraraya geldi. Abdullah Gül yarın Genel Kurul’da konuşacak.

Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da yoğun bir programı var. Babacan, ilk ikili görüşmesini Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la dün yaptı. Görüşme öncesi iki bakan, Haydar Aliyev'in ''tek millet, 2 devlet'' tanımlamasına atıfta bulundu. Kafkaslar'da gündemin son derece yoğun olduğu bir döneme rastlayan görüşmede Babacan, Gürcistan'da hayatın normalleşmesi için çaba sarfettiklerini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da Türkiye'nin Kafkaslar'daki rolünü takdir ettiklerini ve Türkiye'nin Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu önerisini desteklediklerini söyledi. Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan tarafının dışişleri bakanları düzeyinde üçlü bir toplantıda bir araya gelmeleri bekleniyor.

Toplantının zamanlaması konusunda çalışmalar devam ediyor. Babacan, 63’üncü Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları sırasında 40 civarında dışişleri bakanıyla görüşecek. Babacan'ın, yarın da Waldorf Astoria Oteli'nde ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la görüşmesi bekleniyor.


XS
SM
MD
LG