Erişilebilirlik

22 Eylül Amerikan Basınından Özetler


New York Times Amerika’nın Taleban ve El Kaide militanlarına karşı Pakistan sınırları içinde düzenlediği operasyonların ters tepeceği uyarısında bulunuyor. Gazete, Pakistan topraklarındaki teröristlerle mücadelenin Pakistan hükümeti tarafından yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

Sınırın her iki tarafında ölen sivillerin sayısındaki artış, daha fazla insanı Taleban’ın ve diğer aşırı örgütlerin kucağına itiyor. Düzenlenen saldırılar ayrıca Pakistan’ın yeni Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari’yi de zor durumda bırakıyor. Zerdari’ye Pakistan’da demokrasiyi geliştirme, Pakistan istihbarat örgütünü temizleme ve teröre karşı Amerika’yla birlikte çalışma sözünü tutması için bir şans ve destek verilmesi gerekir. Pentagon sivillerin ölümünü azaltacak bir strateji değişikliğine gitmeli ve Pakistan’daki sivil yönetime zarar vermek yerine destek olmalıdır. Kongre de Pakistan’daki kurumları ve terörle mücadele kapasitesini güçlendirecek 7,5 milyar Dolar’lık yardım paketini onaylamalıdır. Pentagon ayrıca Afganistan için de daha iyi bir strateji geliştirmelidir.

Boston Globe Rusya’yı “karanlık bir dönüş” yapmakla suçlayan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın sözlerini tahrik edici ve saldırgan buluyor. Gazete, Bush yönetimini uzun bir süredir Moskova’nın kaygılarını göz ardı etmekle suçluyor:

Rice’ın açıklamalarında doğruluk payı olmakla birlikte, Kremlin’in son saldırgan tavırlarında Bush yönetiminin kışkırtıcı tavrını göz ardı eden bir tutum vardı. Rice’la aynı gün bir açıklama yapan Savunma Bakanı Robert Gates ise, Rusya’dan ciddi bir askeri tehdit olmadığını belirtmekle birlikte, daha serinkanlı bir tavır sergiledi. Gates, Gürcistan’daki savaş karşısında NATO ülkelerinin daha ihtiyatlı bir tutum takınarak, Moskova’ya kışkırtıcı mesajlar vermemeleri gerektiğini söyledi. Rice, bir Rusya uzmanı olabilir ama Amerikan dış politikasına Gates’in tepkisellikten uzak tavrı şekil verirse çok daha iyi olacaktır.

USA Today Wall Street’teki krize aşırı borçlanmanın yol açtığını hatırlatıyor ve aynı sorunun Amerikan ekonomisi için de geçerli olduğunu vurguluyor. Yapılan yorumda, devlet borçlarına ve ticaret açığına dayalı bir ekonominin sürdürülebilir olmadığı kaydediliyor:

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve bazı Demokratlar, kurtarma operasyonuyla ilgili yasal düzenlemeye, kredi notu yetersiz olduğu halde emlak kredisi alanlara destek vermeyi ve harcamaları artıracak bir dizi başka öneriyi de sokmaya çalışıyor. Krizden çıkmak için 700 milyar Dolar harcamak zorunda kalınan bir dönemde, faturayı daha da kabartmak hiç de akıllıca bir yaklaşım değil. Öte yandan Cumhuriyetçiler de vergi indirme, harcamaları artırma ve düzenlemeleri gevşetme alışkanlıklarının, bu krizin temelini oluşturduğu gerçeğini göz ardı etmeye devam ediyorlar.

Christian Science Monitor Bush yönetiminin Kongre’den 700 milyar Dolar kaynak istediğini hatırlatıyor. Ancak gazete, Kongre’nin bu kaynağı vermeden önce krizin nedeni ve bir daha tekrarlanmaması konularında kapsamlı bir görüşme yapması gerektiğini yazıyor:

Kamu adına yapılacak böyle bir hesap sormanın amacı intikam almak değildir. Üstelik Kongre, geçmişte yapılan hatalardan kimin sorumlu olduğunu ve bu hataların faturasının bedelini de tam olarak ortaya çıkaramayabilir. Yapılacak en doğru iş, gereken derslerin alınmasını sağlamak ve yeni bir krizi önleyecek önlemleri almaktır. Artık konut fiyatlarının sürekli yükseleceği gibi yanlış bir varsayıma dayanarak ev sahibi olmanın önü alınmalı ve işler kötü gittiğinde faturanın vergi ödeyen vatandaşlara çıkarılmasına son verilmelidir.

XS
SM
MD
LG