Erişilebilirlik

Gül'ün New York Programı Yoğun


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 63'üncü dönem toplantılarına katılacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan bu hafta New York'ta ikili ve çok taraflı temaslarda bulunacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yarın BM Genel Kurulu açılış oturumunda bir konuşma yapacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün New York programı oldukça yoğun. 2009 - 2010 Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine aday Türkiye için bu yıl Genel Kurul toplantıları ayrı bir önem taşıyor. Türkiye bir süredir bu konuda yoğun lobi çalışmalarında bulunuyor. Güvenlik Konseyi geçici üyeleri Ekim ayı ortasında yapılacak Genel Kurul seçimlerinde belirlenecek. Geçici üyelik için Türkiye'nin rakipleri İzlanda ve Avusturya.

Cumhurbaşkanı Gül'e New York ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan eşlik ediyor. Geçtiğimiz günlerde Erivan'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'la bir araya gelen Ali Babacan'ın, New York'ta Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la birlikte üçlü görüşmelere katılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'la görüşecek. Hafta boyunca başta Afrika'nın kalkınması olmak üzere Irak, Yoksulluk ve Açlık gibi konuları ele alan toplantılara katılacak olan Gül, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile de temaslarda bulunacak.

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Abullah Gül'e Ortadoğu'da barışın sağlanmasına yönelik çalışmaları için Dış Politika Birliği (Foreign Policy Association) tarafından takdir madalyasi verilecek.

Cumhurbaşkanı Gül Perşembe günü de Amerikan - Türk Toplumu (ATS) tarafından düzenlenecek toplantıda bir konuşma yapacak. Daha sonra Türkevi'nde Amerika'daki Yahudi toplumunun temsilcilerini kabul edecek olan Cumhurbaşkanı ayrıca Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılacak.

Cuma günü New York borsasının açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Abdulah Gül ''Uluslararası Anlayış için İş Konseyi'' (Business Council for International Understanding) tarafından düzenlenecek toplantıya katılarak Türk ekonomisi ve Türkiye'deki yatırım imkanları hakkında bir konuşma yapacak.

Son olarak Cumartesi günü New York'ta yaşayan Türk vatandaşlarıyla Türkevi'nde bir araya gelecek olan Gül 28 Eylül Pazar günü New York'tan ayrılacak.

XS
SM
MD
LG