Erişilebilirlik

Uyurken Yemek Yeme Bozukluğu


Beslenme bozuklukları birçok hastalığa yol açıyor. Doktorlar çok az bilinen bir beslenme bozukluğunun sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili uyarıda bulunuyor. Amerikalıların yüzde 3 ila 10’unda görülen bu bozukluk, hastaların uyku esnasında yemek yemeleriyle ortaya çıkıyor. Sabah uyandıklarında hiçbir şey hatırlamayan bu hastalar, kısa sürede çok fazla kilo alıyor ve her an şeker hastalığına yakalanma riski taşıyor.

Bu hastalar uykuya bağlı beslenme bozukluğundan şikayetçi. Hepsi uykuları sırasında yemek yiyor. Doktorlar bunun çok sık olması halinde hastanın aşırı kilo alabileceğini ve şeker hastalığına yakalanabileceğini söylüyor. Aynı rahatsızlığa sahip Anna Ryan bu yüzden tansiyon hastası olmuş. Ann Ryan bir buçuk yıldır uyku sırasında yemek yiyor. Bu süre içinde tam 27 kilo alan Ryan, sabah kalktığında hiçbir şey hatırlamadığını söylüyor. Ryan’ı kameralarla izleyen uzmanlar, gecede iki üç kere kalkıp yemek yediğini tespit etmiş. Bu sırada bilinci yerinde gibi görünse de aslında Ryan uyumaya devam ediyor. Gün boyunca yorgunluk hisseden Ann Ryan, ailesiyle birlikte çalıştığı işyerini hergün erken bırakıp eve dönmek zorunda kalıyor. Doktorlara göre bu bozukluğa yakalananlar, gece yeme alışkanlıklarına son veremedikleri için kendilerinden utanıyor ve hatta akıl sağlıklarından şüphe duyuyor. Anna Ryan, “Kendinizi deli gibi hissediyorsunuz,” diyor. Dr. Carlos Schenck uyku bozuklukları üzerine çalışmalar yapıyor. Dr. Schenck’e göre bu rahatsızlık hastaların moralini bozuyor. Ancak bu davranışın irade dışı yapılan bir şey olduğunu belirten Dr. Schenck, psikolojik değil, beyin ve vücüttan gelen fiziksel bir zorlamayla hastanın bu şekilde gece kalkıp yemek yediğini söylüyor.

Uykuda yemek yiyenlerin beyinlerinde, vücudun hareketini sağlayan bölüm uyanıkken, diğer bölümler uyumayı sürdürüyor. O yüzden ne yediklerini de tam olarak bilmiyorlar. Bazen bir ilaç ya da yiyecek olmayan bir maddeyi yemeye kalkabiliyorlar. İlaç ve terapiyle tedavi edilen bu rahatsızlık için stres, alkol ve kafeinden uzak durulması tavsiye ediliyor. Ann Ryan da tedaviden sonra rahat bir uyku uyuyabildiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG