Erişilebilirlik

ABD Gül'ün Erivan Ziyaretinden Memnun


Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde dün düzenlenen Gürcistan – Rusya konulu bir oturumda konuşan Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns Türkiye ve Ermenistan’ın aralarındaki gerginliği gidermek amaçlı attıkları adımları takdir ettiklerini söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Erivan’a davet etmesini ve Gül’ün bu daveti kabul edişini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Burns, iki cumhurbaşkanının görüşmesinin ikili ilişkilerde yeni bir hava yarattığını belirtti. Burns bu görüşmenin uzun süredir devam eden donukluğu çözeceğini umduklarını da söyledi. Amerika’nın Kafkaslar ve Orta Asya’da gerginlikleri azaltmak ve çatışmaları gidermek amaçlı çabalarını hızlandırdığını da belirten Burns ‘Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi Güney Kafkaslar’da ticaret ve ulaşım yollarını açmaya yardımcı olabilir’ diye konuştu.

Burns dağlık Karabağ sorununun da Türkiye Ermenistan ilişkilerinden etkileneceğini vurgulayarak Amerikan hükümetinin tarafları müzakerelerinde daha yaratıcı ve esnek davranmaları için teşvik edeceklerini belirtti. Karabağ sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için ellerinden geleni yapacakları vaadinde bulunan Balan Yardımcısı Burns Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, uluslararası hukuk ve diplomasi kurallarını göz önünde tutacaklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG