Erişilebilirlik

Amerika ile İşbirliği Pekişti


Ankara'yı ziyaret eden Amerika Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ülkesinin Türkiye ile PKK'ya karşı ortak mücadelesinin önümüzdeki dönemde de kesintisiz süreceğini söyledi. Mullen, Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı Türk ordusunun bir yıl içinde gerçekleştirdiği operasyonların başarılı olduğunu belirtirken, Irak'ta barış ve istikrarın önemini vurguladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Oramiral Michael Mullen, İstanbul'da Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından Ankara'da Genelkurmay Başkanı Başbuğ ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerinin ardından Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın konutunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mullen, Türkiye'ye genelkurmay başkanı sıfatıyla ilk kez geldiğine dikkat çekti ve görevine yeni başlayan Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un davetlisi olmaktan 'büyük onur' duyduğunu söyledi. Mullen, ziyaretinin temel nedenini PKK'ya karşı ortak mücadele için Türkiye ile Amerika arasında geçen yıl oluşturulan 'askeri istihbarat paylaşımı mekanizması'nı güçlendirmek ve iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek olarak açıklarken, "Türkiye ile güçlü askeri işbirliğine çok önem veriyoruz. Ortak çıkarlarımız var ve bu çıkarlarımız için gelecekte de birlikte çalışacağız" diye konuştu.

Türk ordusunun hükümetten aldığı yetki çerçevesinde son bir yıldır Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı 'başarılı' operasyonlar yürüttüğünü anlatan Mullen, Türk ordusunun bir yıllık operasyon yetkisini uzatma kararının tamamen Türk hükümetine ait olacağını söyledi. Mullen, her ne olursa olsun Amerika'nın Türkiye'yle askeri istihbarat paylaşımını sürdüreceğini vurgularken, Irak'ta barış ve istikrar için çabaların da artacağını kaydetti. Türkiye kadar kendilerinin de Kerkük'ün statüsü ve geleceğinden endişeli olduklarını vurgulayan Oramiral Mullen, Kerkük sorununun Irak'ın bütünlüğü gözetilerek çözülmesini savunmaktan da vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Mullen, temaslarında PKK başta olmak üzere El-Kaide'nin de aralarında bulunduğu tüm terör örgütleriyle Türkiye ile Amerika'nın bundan böyle nasıl mücadele vereceklerini değerlendirdiklerini anlatırken, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan krizi de kapsamlı olarak ele aldıklarını söyledi. Amerikan yardım gemilerinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne uygun olarak Türk boğazlarından geçip Karadeniz'den Gürcistan'a ulaştığını dile getiren Mullen, Montrö'ye uygun hareket konusunda Türkiye ile aralarında bir krizin sözkonusu olmadığını vurguladı. Mullen, gazetecilerin sorusu üzerine "Montrö'yü değiştirmek gibi bir isteğimiz yok. Montrö'ye uygun hareket ettik ve bundan böyle de hep uygun hareket edeceğiz" diye konuştu. Rusya'nın Gürcistan'ı 'işgal ettiğini' ve bu durumun herkesi endişelendirdiğini belirten Oramiral Mullen, Gürcistan'ın NATO üyesi olma yolunda ilerlediğini, bunun gerçekleşmesi durumunda da NATO'nun Rusya'ya karşı kolektif savunma yapmasının sözkonusu olacağını dile getirdi.


XS
SM
MD
LG