Erişilebilirlik

Teksas'ta Büyük Kurtarma Operasyonu


Ike kasırgasının ardından Teksas eyaletinde yardım ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yapılan bütün çağrılara rağmen evini terk etmeyen binlerce kişinin bulundukları binalarda mahsur kaldıkları sanılıyor. Yetkililer eyalet tarihinin en büyük kurtarma operasyonunda şu ana kadar 2 bin kişiye ulaşıldığını, binlerce kişinin daha yardım beklediğini açıkladı. Yardım çalışmaları helikopter, bot ve kamyonlarla sürdürülüyor.

Cumartesi günü eyaleti vuran kasırga nedeniyle evlerini terk edenlerin, bir süre daha geri dönmemeleri tavsiye edildi. Teksas’ın kıyı kesimlerinde, devrilen ağaç ve su baskınları nedeniyle yolların hala kapalı olduğu belirtiliyor.

Ike kasırgası ev ve iş yerlerini sular altında bırakırken, ülkenin en büyük dördüncü kenti Houston'da olan elektrik kesintilerine yol açtı. Bölgede birçok yere elektrik ve doğalgaz verilemiyor. Yetkililer, bu durumun düzelmesinin haftalar, hatta aylar alabileceği belirtiyor.

Kasırganın bazı petrol ve doğalgaz üretim tesislerine de zarar verdiği belirtiliyor. Başkan Bush Teksas ve Louisiana eyaletlerine federal yardım yapılması emirini verdi. Şu ana kadar en az 13 kişinin ölümüne yol açan Ike kasırgası zayıflayarak kuzey doğu yönünde ilerlemeye devam ediyor.

XS
SM
MD
LG