Erişilebilirlik

12 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Sarah Palin başkan yardımcısı adayı olmadan önce kürtaj, eşcinseller arası evlilik ve yaratılış teorisi gibi konuların seçim kampanyasında ön plana çıkmadığını belirtiyor. Gazete, Palin'in bu konulardaki kişisel düşüncelerinin Amerika'daki kültür savaşını yeninde canlandırabileceğini kaydediyor:

Kurultay öncesi kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalılar'ın en büyük kaygısı ekonomiydi. Kürtaj ve eşcinseller arası evlilik gibi spesifik konulara ilgi oldukça azdı. Muhafazakar Hristiyanlar Palin'den çok şey bekliyorlar. Colorado'da kürtaj, Florida'da eşcinseller arası evlilik konuları başkanlık seçimindeki hesapları sürpriz bir şekilde değiştirebilir. 2004'te Bush'a başkanlığı kazandıran bu konularda Palin'in aynı etkiyi yapıp yapmayacağı ise belirsiz. Çünkü 2008'in Amerika'sı dört yıl öncesinden çok farklı ve 2004 seçiminden ders çıkartan Demokratlar da ortak bir değer sistemine daha fazla önem veriyor.

New York Times son bir ayda Karayipler'i vuran kasırgalar karşısında Bush yönetiminin Haiti'ye yardım elini uzatmasına karşın Küba'ya ticaret ambargosunu sürdürmesini eleştiriyor. Gazete, Haiti'ye verilen yardımın da yetersiz olduğunu vurguluyor :

Küba'ya yönelik ambargonun ancak tasarlanarak yapılabilecek bir hata olduğunu düşünüyoruz. Sırf Florida'daki bazı Kübalılar'ın oyunu kazanmak için sürdürülen ambargo, hem Küba'daki rejime inandırıcılık sağlıyor hem de sıradan Kübalılar'ın sıkıntılarını artırıyor. Buna rağmen, Bush yönetiminden ambargoyu tamamen kaldırmasını istemiyoruz. Kasırgaların neden olduğu felaketin yaralarını sarmak için yapılacak en doğru şey, özel şahısların Küba'ya gönderdikleri para ve yardımlar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasıdır.

Washington Post Kongre'ye Hindistan'la yapılan nükleer işbirliği anlaşmasını onaylaması çağrısında bulunuyor. Yapılan yorumda, Hindistan'a yönelik cezalandırıcı bir tavır almaktansa işbirliğine girmenin Amerika'nın çıkarları açısından daha uygun olacağı ifade ediliyor:

Anlaşma, Hindistan'ın nükleer yakıt dönüşümü üzerindeki uluslararası denetimi artıracaktır. Eğer Kongre anlaşmayı onaylamazsa bunun tek kurbanı, Amerikan nükleer firmaları olacaktır. Bu arada Rus ve Fransız firmaları Hindistan'daki nükleer enerji sistemini daha da büyütmekle meşgul olacaklardır.

Los Angeles Times Afganistan'daki operasyonlarda ölen sivillerin sayısındaki artışa dikkat çeken bir makaleye yer veriyor. Makalede, sivil ölümlerinin Afgan hükümetine ve Batılı güçlere karşı tepkiyi artıran en önemli unsur olduğu vurgulanıyor:

2005 yılında Amerika'nın Afganistan'daki çabalarına olumlu bakan Afganlar'ın oranı % 68 iken, bu oran 2006'da % 57'ye, 2007'de ise % 42'ye düştü. Afgan siviller çok uzun bir süredir iki ateş arasında kalmış durumda. Hava saldırılarına bu kadar ağırlık verilmesi ters tepiyor. Başkan Bush'un Afganistan'a yaklaşık beş bin asker daha gönderileceğini açıklaması olumlu, ancak yetersiz bir adımdır. 11 Eylül'deki korkunç saldırıların tek masum kurbanı Amerikalı siviller olmadı.

XS
SM
MD
LG