Erişilebilirlik

9 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post gazetesi Freddie Mac ve Fannie Mae’nin iflas etmesine izin verilmeyecek kadar büyük firmalar olduğunu belirtiyor ve hükümetin bu şirketlere el koymasını destekliyor. Ancak gazete, yaşananlardan ders çıkartılması gerektiğinin de altını çiziyor:

"Öncelikle, eski devlet destekli yatırım modelinin bir daha canlandırılmaması gerekiyor. Konut kredisi borçlarının güvenliği gibi karmaşık ve riskli bir iş, devletin sıkı denetimi altında özel sektöre bırakılmalıdır. İkinci olarak, Fannie Mae ve Freddie Mac’in yeniden yapılandırılması sürecinde ekonominin ve çevrenin ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır. Fannie Mae ve Freddie Mac’in çöküşü, eğer konut yapımında bir sübvansiyon olacaksa bile, bunun mümkün olduğunca şeffaf ve gerçekten ihtiyaç duyanlara yönelik olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Bu şirketlere el konması Amerikan ekonomisi açısından üzücü ve maliyeti yüksek bir gereklilikti. Gelinen noktada sadece iki şirketin değil, Amerikan konut politikasının tamamı yeniden masaya yatırılmalıdır."

Christian Science Monitor da Freddie Mac ve Fannie Mae’ye el konmasının mali piyasalara istikrar getirdiğini belirtiyor. Gazete, iki şirketin bu duruma gelmesinde, zamanında önlem almayan siyasilerin büyük sorumluluğu olduğunu vurguluyor.

"Kongre, Fannie Mae ve Freddie Mac’in lobicilere milyonlarca dolar harcayarak rakipleri karşısında bazı avantajlar elde etmelerine ve ciddi biçimde denetlenmemelerine göz yumdu. Konut lobisi, bu iki gizemli ve güçlü şirket adına faaliyette bulundu ve kongre üyelerinin kampanyalarına bağışlar yaptı. Hükümetin bu iki şirkete el koyarak siyasi faaliyette bulunmalarını yasaklaması çok doğru bir adımdır. Ancak Kongre, Fannie Mae ve Freddie Mac’in reformu ve belki de devlet desteğiyle yeniden yaratılması konusunu görüşürken, lobicilik faaliyetinin sürmesine de izin verebilir. Güvenli bir yatırım olarak ev sahibi olmayı düşünen herkes, devlet desteği alan bu tür kurumların bağışlarını kabul eden politikacılara oy verirken bir kez daha düşünmelidir."

Los Angeles Times Pakistan’da devlet başkanlığına seçilen Asıf Ali Zerdari’nin geçen yıl İngiltere’de yolsuzluk iddiasıyla yargılanırken, mahkemeye fiziki ve psikolojik açıdan hasta olduğunu gösteren bir rapor sunduğunu hatırlatıyor. Gazete kamuoyu desteği yüzde 14 olan Zerdari’nin Pakistan’ın sorunlarını çözemeyeceğini öne sürüyor:

"Pakistan’da başarısız sivil yöneticilerin askeri diktatörler tarafından devrilmesine sıkça rastlanır. Washington, bu ülkedeki kırılgan demokrasiye, mali destekte bulunarak yardımcı olabilir. Ayrıca, Pentagon en azından kısa bir süre için Taliban’a yönelik sınır ötesi operasyonları askıya alabilir. Halkın büyük bir kısmının terörle mücadelede Amerika ile işbirliğine karşı çıktığı Pakistan’da bu tür operasyonlar Amerikan yanlısı Zerdari’yi de zor duruma sokuyor. Zerdari’nin başarılı olma ihtimali zaten çok düşük, ama dışarıdan yardım alamazsa hiç şansı olmayacak."

Kıyı şeridinde petrol ve doğal gaz aranması tartışmalarını değerlendiren USA Today bunun ne büyük bir çevre felaketi olacağını, ne de bütün sorunları çözeceğini savunuyor. Gazete, kıyı şeridinde sondaja başlamanın, atılması gereken adımlardan sadece biri olduğunu belirtiyor.

"California kıyısındaki Santa Barbara’da 1969’dan bu yana yapılan sondaj çalışmaları, bu işin güvenli biçimde yapılabileceğini gösteriyor. Seçime haftalar kala Kongre, şu anda izin verilmeyen bölgelerde de kıyı sondajını serbest bırakmalıdır. Ancak bu, yakıt tasarrufu, nükleer santraller, güneş ve rüzgar enerjisi ve özellikle de elektrikli otomobiller gibi Amerika’nın enerjide dışa bağımlılığını azaltacak daha kapsamlı bir paketin parçası olmalıdır. Yapılması gereken ilk iş, enerji sorununa siyasi bir tartışma olarak değil ulusal bir kriz olarak yaklaşmaktır."

XS
SM
MD
LG