Erişilebilirlik

Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari


Suikast sonucu öldürülen Pakistan'ın eski başbakanı Benazir Butto'nun eşi Cumhurbaşkanı seçildi. Pakistan Halk Partisi lideri Asıf Ali Zardari Parlamento ve yerel meclislerde yapılan oylamada oyların yüzde 70'ini aldı.

Zardari geçen ay görevden istifa eden Pervez Müşerref'in yerine geçiyor. Halk Partisi yetkilileri Zardari'nin seçilmesini demokrasi için bir zafer olarak niteledi. Oylamadan sonra Zardari'ye oy veren milletvekilleri Bhutto lehinde slogan attı.

Kısa bir konuşma yapan Zardari, "bizim iktidarımızın tartışmalı bir dönem olacağını söyleyenlere sesleniyorum... Demokrasimize kulak verin" dedi...

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Zardari'yle çalışmaya hazır olduklarını, yeni iktidarın terörle mücadeleye öncelik vereceğinin açıklanmasının memnuniyet yarattığını kaydetti.

Asıf Ali Zardari, Pakistan'ın ekonomisinin yavaşladığı ve militanların saldırılarını arttırdığı bir dönemde iktidara geliyor.

Pakistan'ın yeni Cumhurbaşkanı, Müşerref'in görevden aldığı yargıçları yeniden göreve atayacağını bildirdi. Eski başbakanı Nevaz Şerif, yargı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle geçen hafta koalisyon hükümetininden çekilmişti. Şerif görevden alınan yargıçların derhal atanmasını istiyor. Zardari ise yargıçların atanmasıyla yargı reformuna gidilmesinden yana.

Pakistan'da Saldırılar Sürüyor

Pakistan'ın kuzeybatısında, bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu en az 30 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü aracı süren militanlar Peşaver yakınlarında bir güvenlik kontrol noktasına saldırıdı. Saldırıda en az 80 kişi de yaralandı.

Patlama sonucu çevredeki bazı binalar yıkıldı.

Saldırıyı Taleban üstlendi ve son zamanlarda düzenlenen operasyonlara misilleme olduğunu açıkladı.

Bu arada Kızılhaç örgütü aşiret bölgelerinde çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin evini terk etmek durumunda kaldığını bildirdi. Kızılhaç, Afganistan sınırındaki Bajaur vilayetinde en 300 bin kişniin mülteci durumuna düştüğünü, bunların yüzde 80'inin kadın ve çocuk olduğu uyarısında bulundu.XS
SM
MD
LG